Zorunlu bireysel emeklilik yani BES otomatik katılım kesintisinin ne kadar olduğuna dair sorular mevcuttur. Yazımızı okuyarak bu kesintilerin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Zorunlu bireysel emeklilik yani BES otomatik katılım hayatımıza 1 Ocak 2017’den sonra girmiştir. Bu tarihten sonra özel sektör ve kamu çalışanları aşama aşama BES otomatik katılım kapsamında sigorta şirketlerinin bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik planlarına dahil edilmeye başlanmıştır. Bu sisteme göre sisteme dahil edilen her çalışanın maaşından kesinti yapılacaktır.

Otomatik BES İçin Maaştan Ne Kadar Kesinti Oluyor?

BES otomatik katılım kapsamında Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen sigorta şirketinin bir bireysel emeklilik planına dahil edilen çalışanların maaşlarından her ay bir miktar kesinti yapılmaktadır. Böylece çalışanın hem SGK’sı hem de BES kapsamında emeklilik planı olmaktadır. Bu sayede çalışan kişi emekli olduğunda iki maaş almaktadır.

BES otomatik katılım yani zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında sadece 45 yaş altı çalışanlar sisteme dahil edilmektedir. 45 yaş ve üstü çalışanlar sisteme alınmamaktadır. Bu sayede yeni genç nesilin gelecekte emeklilik döneminde iki maaş alarak avantajlı olması planlanmaktadır. 45 yaş ve üstü olan kişiler isterlerse bir BES emeklilik planına dahil olarak kendi primlerini ödeyebilirler.

BES kapsamında çalışanların maaşlarında yapılan kesinti çalışanların maaşlarının yüzde 3’ü kadardır. Yani yapılan en düşük kesinti 53 TL ve en yüksek kesinti 340 TL’dir. Bu durumda 2000 TL maaş alan bir çalışanın maaşından 60 TL kesinti olacaktır. Eğer çalışan kişi ayda 3000 TL maaş alıyorsa bu durumda yapılacak kesintinin tutarı 90 TL olacaktır. Çalışanların maaşlarından yapılan kesinti çalışanın bireysel emeklilik planına aktarılacaktır.

BES Otomatik Katılımdan Çıkmak Mümkün Mü?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden yani BES otomatik katılımdan çıkmak mümkündür. Bunun için otomatik BES’e dahil edildiğinizi fark ettiğinizde hemen iki ay içinde iptal başvurusu yapmanız gerekir. BES otomatik katılım sistemine ne zaman dahil edileceğinizi yazımızın devamında sıraladığımız aşamalara bakarak öğrenebilirsiniz. Buna göre özel sektör çalışanları ve kamu çalışanları belirli tarihlerde aşama aşama bu sisteme dahil edilmektedirler. 1 Ocak 2017’de başlayan sisteme dahil edilme planı 2019’a kadar sürecektir.

Tarihlere Göre Otomatik BES Katılım Aşamaları

  • 1 Ocak 2017: 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör işletmelerinin çalışanları
  • 1 Nisan 2017: Memurlar (genel ve özel bütçeli idarelerin çalışanları) ve 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör işletmelerinin çalışanları
  • 1 Temmuz 2017:100 – 249 çalışanı olan özel sektör işletmelerinin çalışanları
  • 1 Ocak 2018: Mahallî idarelerin ve KİT’lerin çalışanları
  • 1 Temmuz 2018: 10 – 49 çalışanı olan özel sektör işletmelerinin çalışanları
  • 1 Ocak 2019: 5 – 9 çalışanı olan işletmelerin çalışanları bu aşamalara göre otomatik BES’e dahil edilecektir.