Zorunlu bireysek emeklilik aslında devletin 1 Ocak 2017’de başlattığı BES otomatik katılım anlamına gelmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Zorunlu bireysel emeklilik devletin 1 Ocak 2017 tarihinde başlattığı bir sistemdir. Bu sisteme göre özel sektör ve kamu sektörü çalışanları aşama aşama BES’li olmaktadır. Bu sistemde işverenler çalışanlarını Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen sigorta şirketinin bir bireysel emeklilik planına dahil etmektedir. Ancak bu sistemden çıkmak mümkündür. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Zorunlu Bireysel Emeklilik

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altı çalışanların tümünün bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi işlemidir. bu işlem aşama aşama yapılmaktadır. Çalışanların tümü sisteme bir anda alınmamaktadır. Çalışanı çok olan özel sektör ve kamu sektöründen çalışanı az olana doğru aşama aşama ilerlemektedir. Buna göre çalışanların sisteme dahil edilme sırası şu şekildedir:

  • 1 Ocak 2017’de 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör
  • 1 Nisan 2017’de memurlar (genel ve özel bütçeli idareler) ve 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör
  • 1 Temmuz 2017’de 100 – 249 çalışanı olan özel sektör
  • 1 Ocak 2018’de mahallî idareler ve KİT’ler
  • 1 Temmuz 2018’de 10 – 49 çalışanı olan özel sektör
  • 1 Ocak 2019’da 5 – 9 çalışanı olan özel sektör zorunlu bireysel emeklilik sistemine alınacaktır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilen çalışanların maaşlarından yüzde 3 oranında bir kesinti yapılmakta ve bu kesinti bireysel emeklilik planına aktarılmaktadır. Yani çalışanların maaşına göre maaşlardan yapılan kesintiler de farklı olmaktadır. Yine de devlet bu kesintinin taban tutarını ve tavan tutarını belirlemiştir. Buna göre yapılabilecek en düşük kesinti 53 TL ve en yüksek kesinti 340 TL olacaktır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine yukarıda sıraladığımız aşamalara göre dahil edilirsiniz. Bu sisteme ne zaman alınacağınızı takip etmelisiniz. Sisteme alındığınız zaman bunu iptal etmek ve sistemden çıkmak isterseniz işlemlerinizi iki ay içinde tamamlamanız gerekecektir. İki ay içinde sistemden ayrılmanız durumunda bir kayıp yaşamanız söz konusu olmamaktadır. Ancak sistemden iki ay sonra çıkmak istediğinizde sizi çok büyük zorluklar beklemektedir. Çünkü bunu yaptığınızda emeklilik sözleşmenizi sonlandırmış olursunuz ve sözleşmeyi iptal etme ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Zorunlu bireysel emeklilik iptali yapmak için öncelikle otomatik BES’e dahil edildiğinizi öğrendiğiniz zaman hemen dahil edildiğiniz BES şirketini öğrenmelisiniz. Bundan sonra şirketi arayarak BES’ten çıkmak istediğinizi belirtmeli ve bunun için hangi işlemleri yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Genellikle bunun için şirketler sizden BES iptal formunu edinmenizi ve formu doldurarak şirkete göndermenizi isteyeceklerdir. Ama sizin yine de şirketi arayarak onlardan bilgi edinmeniz en doğrusudur.