Ülkemizde tarım birçok kişinin ana geçim kaynağı konumunda bulunuyor. Bunun yanında ülkemizin ikliminin çok çeşitli olması ürün çeşitliliğine de yansırken sert bir iklim olması da yetiştiriciliği olumsuz şekilde etkiliyor. Sanayileşmenin başlaması ile birlikte çiftçiler oldukça zor bir dönemden geçerken Ziraatbank yaptığı kampanyalar ile birlikte çiftçilerin daha rahat bir şekilde ekonomiklerini döndürmelerini amaçlıyor. Bu doğrultuda oluşturulan Başak Kart ile birlikte birçok çiftçi farklı avantajlar elde ediyor.

Bu kart sayesinde kazanılan en büyük özellik ise taksitli olarak yakıt alabilme şansı oluyor. Kartın kullanıcıları bu kartı aldıktan sonra anlaşmalı benzin istasyonlarından 6 ay taksitli olarak motorin alabiliyorlar. Bunun için bankaya başvuruların yapılması ve kısa süre içerisinde kartın teslim alınması gerekiyor. Türkiye Petrolleri, Petrol Ofisi ve Sun Petrol firmaları ile anlaşmalı olan banka bu firmalar için 6 taksit uygulamasını yürürlüğe sokabiliyor.

Nasıl Bir Avantaj Elde Ediliyor?

Çiftçiler ilk etapta ürünlerini ekerken ve satışa hazır hale getirirken sürekli olarak harcamalar gerçekleştiriyorlar. Ancak bu harcamalar sonrasında belirli bir süre geçmeden ürünlerin parasını kazanamıyorlar. Anlaşmalı fabrikaların dahi ürünleri alıp ücretleri ödemeleri belirli bir süre aldığı için bu dönemde tüm masrafları çiftçiler geçmiş dönemden biriktirdikleri paralar ile gerçekleştiriyorlar. Motorin masrafı da bu dönemin en önemli masrafı olurken kişilerin bu masrafı 6 taksit ile ödemesi son derece büyük bir kolaylık oluyor. Bunun yanı sıra kart ekstreleri de 3 ayda bir gönderildiğinden ödeme zorluğu da yaşanmıyor.

Başak Kart Nasıl Alınıyor?

Bu kartın satın alınması için kişiler internet üzerinden başvurularını yapabildikleri gibi bankaya bizzat giderek de başvuruda bulunabiliyorlar. Bu başvurularında kişiler kendi kişisel bilgilerini doğru bir şekilde veriyorlar ve başvurular tamamlanıyor. Birkaç gün içerisinde kartları hazırlanarak adreslerine gönderilen kişiler kolaylıkla anlaşmalı istasyonlarda kullanmaya başlıyorlar.