Ziraat Katılım konut finansmanı güncel oranlar 2019 yılında konut kredisi kullanıp, ev sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından merak ediliyordu. Ziraat Katılım konut finansmanı Merkez Bankası’nın Ağustos ayının sonlarında yaptığı 325 baz puan indirimi ile makul seviyelere geldi. Merkez Bankası’nın faiz oranını düşürmesi ile tüm bankalar bütün kredilerde faiz oranlarını indirmeye başladı.

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Katılım, arkasına devlet güvencesini de alarak konut kredilerini indirmiştir. Ziraat Katılım tarafından açıklanan bilgilere göre 250.000 TL’ye kadar olan konut kredileri için faiz oranı % 0.99 iken, 250.000 TL ve üstü tutarlar için faiz oranı % 1.19 olarak açıklanmıştır. Yazımızın devamında Ziraat Katılım konut kredisi hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Rotatif kredi detaylarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Ziraat Katılım konut finansmanı kredi kullanma şartları faizlerin düşmesi ile tüketiciler tarafından soruların başında gelmektedir. Kamu bankalarından biri olan Ziraat Katılım’dan konut finansmanı kredisi kullanmak için Ziraat müşterisi olma zorunluluğu yoktur. Dileyen tüm tüketiciler konut kredisi için Ziraat Katılım bankalarına başvuru yapabilir.

Ziraat Katılım’dan konut kredisi için banka tarafından istenen şartlar:

 • Yasal olarak 18 yaşının doldurulması gereklidir.
 • Kredi sahibi gelir durumunu resmi olarak belgelendirmelidir.
 • Evli kişilerin, eş rızasını yazılı olarak bankaya vermelidir.
 • Daha önceki kredilerin düzenli olarak ödenmiş olması ve kredi notunun yüksek olması gereklidir.
 • Satın alınacak konutun yapı kullanma izinlerinin alınması gereklidir.
 • Konutun tapuda mesken olarak geçmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlarının eksiksiz olarak sağlanması durumunda konut kredisi başvurusu yapabilir ve kredi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Ziraat Katılım konut finansmanı gereken evraklar her bankada olduğu gibi Ziraat Katılım için de geçerlidir. Ziraat Katılım konut finansmanı kapsamında tüm başvurular bankaya bireysel olarak yapılmalıdır. Konut finansmanı için banka tarafından istenen belgeler:

 • C kimlik kartı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi ya da son 3 aylık ödenmiş olan elektrik, doğalgaz ve su faturalarından herhangi biri,
 • Satın alınmak istenen evin tapu fotokopisi ve
 • Düzenli olarak belgelenmiş gelir belgesi istenmektedir.

Gelir belgesi, tüketicinin çalışma durumuna göre farklılık gösterebilir. Kamu çalışanları için maaş bordrosu, çiftçiler için arazi tapu fotokopisi, emekliler için emekli aylık dökümü, özel sektör çalışanları için maaş bordrosu ve şirket imza sirküleri istenmektedir.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Ziraat Katılım konut finansmanı gereken adımlar kredi işlemlerinin kolaylıkla yapılması için bilinmesi gerekmektedir. Ziraat Katılım konut finansmanı için başvuru yaparken dikkatli olunması ve adımların sıra ile takip edilmesi istenmektedir. İzlenmesi gereken adımlar:

 • İlk olarak kredi sahibi olmak isteyen tüketicilerin kredi tutarını belirlemesi gereklidir.
 • Başvuru formu ve iletişim bilgileri eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmalıdır.
 • Banka tarafından istenen belgeler tam olarak bankaya getirilmelidir.
 • Ekspertiz ücreti ödenip, raporun çıkması beklenmelidir.
 • Bankadan ipotek evrakları teslim alınır ve tapuya iletilir.
 • Tapu işlemi tamamlandığında evraklar bankaya teslim edilir.
 • Konut kredisi için banka ile sözleşme imzalanır ve konut kredisi banka tarafından müşteriye verilir.

İzlenmesi gereken adımlar, Ziraat Katılım’dan konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilere yol göstermesi için hazırlanmıştır. Bu adımların hepsi, Ziraat Katılım tarafından 2019 yılında kullanılmaktadır. Konut kredisi için belirtilen adımların sorunsuz olarak ilerlemesi kredi kullanabilmeniz için sağlıklı olacaktır.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı İçin Vade Seçenekleri Nelerdir?

Ziraat Katılım konut finansmanı vade seçenekleri faizlerin düşmesi ile merak edilen bir diğer konudur. Ziraat Katılım vade seçeneklerini tüketicilerin ihtiyaçlarını düşünerek hazırlamıştır. Yasal olarak verilen minimum vade seçeneği 3, en fazla vade seçeneği 120 ay olarak belirlenmiştir. Ziraat Katılım da yasaya bağlı kalarak bu bağlamda vade seçeneği sunmuştur.

Çekilen konut kredisi tutarına göre vade seçeneği değişmemektedir. 250.000 TL ve üstü krediler için de aynı vade seçenekleri mevcuttur. Vade seçeneği yaygın olarak bilinenin aksine bankaların değil kredi sahiplerinin kontrolündedir. Konut kredisi başvurusu yaptıktan sonra vade seçeneği size en uygun ödeme planına ait olacak şekilde belirlenmelidir. Doğru vade seçeneği, ödeme yapılırken kolaylık sağlamaktadır.

Araç kredisi veren bankalara bakabilirsiniz.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı Aylık Faiz Oranları Nelerdir?

Ziraat Katılım konut finansmanı faiz oranları konusunda tüketicilere doğru bilgilendirme yapmak gereklidir. Ana başlıkta özet olarak değinilen konuyu bu başlıkta dallara ayırmak gereklidir.

% 0.99 olarak belirlenen aylık faiz oranı sadece 250.000 TL’ye kadar olan konut kredileri için geçerlidir. Toplumda tüm konut kredileri için bu faiz oranı bilinmektedir fakat doğrusu bu şekildedir.

% 1.19 faiz oranı 250.000 TL ile 500.000 TL arasında kullanılmak istenen konut kredisi için belirlenen aylık faiz oranıdır.

% 1.29 faiz oranı 500.000 TL ve 1 milyon TL arasındaki konut kredileri için belirlenen aylık faizdir.

% 1.39 faiz oranı 1 milyon TL üzeri konut kredileri için Ziraat Katılım tarafından belirlenen aylık faiz oranıdır.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı 180 Ay Vade Nedir?

Ziraat Katılım konut finansmanı 180 ay vade konusu da toplumda yanlış bilinen konulardan biridir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta çekilen kredi tutarıdır. 250.000 TL ‘ye kadar olan krediler için verilen maksimum seçeneği 120 aydır.

180 ay vade seçeneği sadece 250.000 TL ve üstü konut kredisi seçenekleri için geçerlidir. Bu nedenle konut kredisi başvuru yaparken vade seçeneklerine dikkat edilmelidir. Konut kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Ziraat Katılım kurumsal web sitelerine girilebilir.