Bankacılık işlemleri içerisinde en çok tercih edilen işlemlerden birisidir Para Transferleri. Bankacılığın sunmuş olduğu önemli araçlardan birisidir. Hem kolay, hem güvenilir olması sebebi de tercih edilme sebepleri içerisindedir.

Para transfer çeşitleri kendi içerisinde de aynı şekilde farklı hizmetlere tabi olacak şekilde ayrılmıştır. Ziraat bankasından Ziraat Bankasına yapılan para transferi Havale olarak adlandırılırken, farklı bir bankaya yapılan transfere ise EFT olarak adlandırılmıştır.

Ziraat Bankasından EFT Nasıl Yapılır?

EFT en çok tercih edilen kişiler ya da kurumlar arası gerçekleşen para transferidir. Bu işlemlerin sorunsuz olabilmesi adına müşteriler gerek ATM, İnternet Bankacılığı gerekse mobil uygulama üzerinden işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Ziraat Bankasından yapılan EFT işlemi için kendi bünyesinde bir müşteri olsanız dahi özel anlaşma mevcut değil ise, belirli bir komisyon bedeli sağlanır.

Kimlik Numaranız ile bankalardan alınan şifre ile birlikte internet bankacılığı başta olmak üzere tüm ulaşım ağlarından kendi hesabınıza ulaşım sağlarsınız. Sisteme girişi sağladıktan sonra ise EFT seçeneği belirtir, isime ya da hesaba EFT seçeneklerinden birisini seçerek, yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hesaplar arası para akışını sağlamış olursunuz.

EFT İşlemini Nasıl İşlemden Alabilirim?

Sistem girişinden işlem adımlarını bitirdikten sonra, hesabın ya da herhangi bilginin yanlış olduğunu fark ettiniz bu durumda ne yapmanız lazım? İlk olarak istemiş olduğunuz işlemin Genel Müdürlük tarafından onaylanmamış olması gerekmektedir. Ziraat Bankasından Yapılan EFT İşlemin iptali için öncelikle iletişime geçtiğiniz mecradan durumu iptal etmeniz gerekmektedir.

Mesela İnternet Bankacılığından yaptığınız işlemi EFT iptal menüsünden, müşteri ilişkilerinden yaptığınız işlemi yeniden bağlanarak kişiler aracılığı ile iptal etmeniz gerekmektedir. Ziraat Bankasından Yapılan EFT işleminin iptal işlemi için yeniden sistemin veya çalışanların vardiya saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.