1863 yılında Mithat Paşa’nın önderliğinde, özellikle çiftçilerin sorunlarına çözüm bulabilmek adına kurulan Memleket Sandıkları, ilerleyen dönemlerde baş gösteren sorunlar nedeniyle, 1883 yılında Menafi Sandıklarına dönüştürüldü. Daha modern bir yapıya duyulan bir gereksinim neticesinde, 1888 yılında Menafi Sandıkları yerini bugünkü Ziraat Bankasına bırakmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında ve Cumhuriyet’in yeni dönemlerinde, ülkeye sağladığı maddi ve manevi desteklerle büyük desteklerde bulunan Ziraat Bankası, bankacılık sektöründe, günümüze büyük başarılara imza atarak ve hızla büyüyerek gelmiş, büyük bir müşteri güvenini de arkasına almıştır.

Müşteri odaklı çalışmaları ile birçok kesime hitap eden Ziraat Bankası, 2015 yılının Mayıs ayında, Ziraat Bankası Katılım Bankacılığını hizmete açarak, faiz konusunda hassas olan İslami kesime de hizmet götürmeye başlamıştır. Bu anlamda Ziraat Bankası, Türkiye’nin 5. Katılım bankası olurken, Türkiye’nin ilk kamu katılım bankası unvanını da almıştır.

Katılım Bankalarının Özellikleri

Katılım bankacılığı, tamamen faizsiz bir sisteme dayanmaktadır. Katılım bankaları, katılımcılarının kendilerine yatırdıkları fonları, ticari faaliyetlerde kullanırlar ve elde ettikleri kar ya da zararları, katılımcılarının fonları oranında dağıtırlar. Katılım bankaları ile katılım bankalarının müşterileri, kar ortaklığına dayalı bir ilişki içindedirler. Katılım bankaları yaptıkları ticari faaliyetler sonrası oluşan karın %80’ini ortaklarına dağıtırken, kalan %20’lik kısmı da kurum payı olarak ayırırlar. Katılım bankaları, diğer bankalarda olduğu gibi, müşterilerine kredi kullandırmazlar. Katılım bankalarında, peşin alma ve vade farkıyla satma mantığı vardır.

Ziraat Bankası Katılım Bankacılığı

Ziraat Bankası tarafından hizmete açılan Ziraat Katılım Bankacılığının sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi, kendini zaten kanıtlamış ve büyük güven duyulan bir banka olmasıdır. Türkiye’nin ilk kamu katılım bankası olan Ziraat Bankasından, katılım hesabı açılabilir ve her türlü katılı bankacılığına özel işlem yapılabilir. Tüm bankacılık hizmetlerini başarı ve güven içinde sunan Ziraat Bankası, Ziraat Bankası Katılım Bankacılığı olarak da, hizmet sunmaya başlamıştır.