Son dönemde bankalar özellikle çiftçilerin, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin kalkınmaları, işlerinde vizyon sahibi olabilmeleri adına önemli kolaylıklar sağlamaya başlamıştır. Bankaların çiftçilere yönelik olarak temin ettiği birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Bunların içersinde Traktör Kredisi ilgi gören krediler arasındadır. Türkiye’de traktör kredisi veren bankalar arasında Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank gibi bankalar yer alsa da hiçbiri Ziraat Bankası Traktör Kredisi kadar ön plana çıkmamaktadır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Koşulları

Ziraat Bankası Traktör kredisi almak için bankanın belirlediği bazı önemli koşullar söz konusu. Hemen öncelikle Ziraat Bankası’nın bu koşullarına, bu kredinin kapsamına ve özelliklerine detaylı olarak göz atalım. Ziraat Bankası’nın traktör kredisi kapsamında birbirinden farklı 3 ayrı şablonu bulunmaktadır. Örneğin değişken faizli traktör kredilerinde; sıfır araçlar için, 3 ya da 6 ay zaman aralıklarıyla ödeme seçenekleri sunulmuştur.

Faizi sabit olan traktör kredileri ise ikinci bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda bankayla sözleşme yapılan şirketlerden satılan traktörlerden alınması ön koşuldur. Öte yandan yine aynı şekilde 3 ya da 6 ay aralıklarla ödeme seçenekleri sunulmuştur. Bu kapsamda vadenin sonuna dek faizin sabit tutulacağı garanti edilir. İkinci el traktör kredilerinde ise en fazla 5 yaşında olan traktörler için kredi verilir.

Ödeme aralıkları diğer iki kredi türüyle aynı şekilde düzenlenmiştir. Bu noktada kasko bedelinin ¾’ü dikkate alınmaktadır. Faizler bu kredi türünde sabit  de değişken de olabilmektedir.

Ziraat Bankası Traktör Kredi Tutarları

Bilindiği üzere traktör tarım sektöründe olanlar için hayati bir araçtır. Sadece tarım değil endüstri alanında da önemli bir yer tutan traktör, hayati bir iş makinesi olarak görülür. Ülkemizde ikinci el traktörler ortalama 60-70 Bin TL’ye alıcı bulabilmektedir. Sıfır traktörlerin fiyatı ise hemen hemen 100 bin TL’nin üzerinde yer almaktadır. Görüldüğü üzere rakamların yüksekliği çiftçileri kredi çekmeye mecbur kılmaktadır. Bu noktada kredi önemli bir kolaylık getirmektedir. Çiftçilerin çoğu traktör kredisine, faizlerin cazipliğinden ve vadenin uzun olmasından ötürü sıcak bakıyor.

Bugün traktör kredilerinin 72 aya kadar yükseldiğini görüyoruz. Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sektörü canlandırma adına bu kredileri çok önemsediği bilinmektedir. Ziraat Bankası traktör kredisi için yılda %0.5’lik sembolik bir faiz uygulamaktadır. Alınan traktörü bitkisel üretim ya da hayvancılık gibi alanlarda kullanılması ön koşullardan bir tanesidir. Çünkü zaten bu proje, temel olarak öncelikle üretime katkı sağlama amacı gütmektedir.

Traktör Kredisi çekmek için bankalar kullanıcılardan bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar arasında ÇKS Belgesi, tarla tapusu ve proforma fatura yer alır. Bu belgeleri eksiksiz olarak yerine getiren her girişimci, işinde kullanma amacıyla traktörünü kredi desteğiyle temin edebilmektedir.

Bankalar dışında Tarım ve Kredi Kooperatifleri de bu konuda destek sağlayabilmektedir. Kosgeb’in de  bu konuda çiftçilere ayrıcalık tanıdığı bilinmekte. Fakat bu tip destekler Ziraat Bankası’nın verdiği traktör kredisi kadar ilgi görmüyor. Çiftçilerin bu konuda temel ölçüleri faiz derdiyle uğraşmamak ve ödemeyi mümkün olduğunca uzunca bir vadeye yayabilmek. Ziraat Bankası’nın bu konuda sağladığı kolaylık traktör kredisinde talebin bu yöne kaymasına neden ediyor.

Öne Çıkan Traktör Markaları

New Holland, Case gibi markalar bu alanda ön plana çıkan traktör markaları. Daha doğrusu traktör kredisi veren bankalar, bu markalarla özel olarak anlaşma sağlıyor ve müşterilerini de bu markalara teşvik ediyor. Ziraat Bankası’nın anlaşmalı olduğu traktör firmalarının güven veren traktör markaları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Traktör kredisiyle traktör temin eden çiftçiler, ürün konusunda artması muhtemel olan verimlilik sayesinde, kredi ödemelerinde pek sorun yaşamamaktadır.