Son zamanlarda ülkemizde inşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte devlet destekli projelerde yapılmaktadır. Bunların en önde geleni şüphesiz TOKİ kurumudur. Kuruluş amacı olan bu kurum düşük ödeme imkânları ile dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaktadır. Başbakanlık Toplu Konut İdareleri olarak kurulan ve şu anda ülkemizde bulunan tüm illerde projeleri olan bu kuruluş uzun vade ve düşük miktarlar ile aileleri ev sahibi yapmaktadır.

TOKİ Projesinden Faydalanacak Kişiler ve Öncelikli Aileler

Günümüzde insanların bir hayli fazla sayıda rağbet ettikleri bu projelerde satılan evlerin pazarlanması, satışa çıkartılması ve pay edilmesi bazı hususlara göre yapılmaktadır. Öncelikle şehit aileleri bu kapsamda öncü hakka sahiptirler. Bu haktan öncelikli olarak şehit aileleri dul ve yetimleri ile gaziler faydalanmaktadır. Daha sonrasında ise engelli olan vatandaşların başvuruları dikkate alınmaktadır. Bu başvuruların sonrasında Emekli olan kişilerin başvuruları sıraya koyulmaktadır. En sonda ise bu kapsama girmeyen diğer başvurucuların başvuruları alınmaktadır.

Ziraat Bankasının TOKİ İle İşbirliği

Hazırlanan projelerin açıklanması ile birlikte ön satışlar ve projelerin dağıtımında izlenecek yol belirlenmektedir. Projeler ile birlikte bazı kamu bankaları da bu projelere aracılık etmektedir. Bunlardan önce gelen bankalardan biriside Ziraat Bankasıdır. Toki kurumu yaptığı satışlar sonrasında bu bankadan elde edeceği belgeler ile birlikte başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Ziraat Bankasının Kredi Olanakları

TOKİ projesi kapsamında hazırlanan satışa dahil olan kişiler hazırladıkları belgeleri Ziraat Bankası Genel Merkezine ulaştırmaları gerekmektedir. Bu noktada TOKİ projesine dahil olan ve hak kazanan kişilere banka kredi olanağı ortaya koymakta ve bedele uygun miktarı TOKİ’ye göndermektedir. Bu hazırlanan banka kredisi ile meblağ mahsup edilmekte ve geriye kalan miktar kredi koşullarına göre tahsil edilmektedir. Banka ile uyumlu çalışan toplu konut dairesi başkanlığı bu alanda örnek projeler yapmaktadır.