Rapor parası, rapor alan SGK’lı işçilere SGK tarafından yatırılan bir paradır. Bu para Ziraat Bankasına yatar. İşçiler paralarını Ziraat Bankasından alırlar. Rapor parası hakkında detaylı bilgi almak ve Ziraat Bankası rapor parasının nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Ziraat Bankası rapor parasının nasıl alındığına geçmeden önce rapor parasının ne olduğu konusunda detaylı bilgi verelim. SGK’lı olan işçilerin herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle devlet hastanesinden sağlık raporu almaları durumunda, çalışmadıkları bu raporlu günler boyunca maddi kayba uğrarlar. İşte bu maddî kayıp SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak sağlık raporu alınan tüm günlerde bu maddî kaybın karşılanması maalesef söz konusu değildir. Sağlık raporunun en az 3 günlük olarak alınması sonucunda işçinin yaşadığı maddî kayıp gün gün hesaplanarak işçiye ödenmektedir. Yani bir günlük ya da iki günlük sağlık raporu alırsanız SGK size bu günlerde yaşadığınız maddî kayıpları ödemeyecektir. Ancak 3 günlük ve daha fazla günlük sağlık raporu almanız hâlinde bu günlerde yaşadığınız maddî kayıplar Ziraat Bankası hesabınıza yatacaktır. Buradaki amaç, maaşınızdan çalışmadığınız günlerin ücretlerinin maaşınızdan kesilmesi nedeniyle yaşadığınız mağduriyeti ve sıkıntıları gidermektir.

Ziraat Bankası rapor parasını alabilmeniz için izlemeniz gereken belirli adımlar vardır. Diyelim ki hastalandınız ve iş yerinizden izin alarak devlet hastanesine gittiniz. Doktor sizi muayene etti ve üç ya da dört günlük rapor verdi. Bu durumda raporlu olduğunuz günler sona erdikten sonra söz konusu raporunuzu iş yerinize teslim etmeniz gerekmektedir. Bunu yapmadığınız takdirde SGK’dan rapor paranızı almanız mümkün değildir. Rapor paranızı çabucak almak istiyorsanız sağlık raporunuzu iş yerinize teslim etmeyi ertelememelisiniz. Zira iş yerinizin size ait sağlık raporunu SGK’ya bildirmesi zorunludur. Bildirimden sonraki süreç şu şekilde işler. Sağlık raporunuzun bildirimini alan SGK, rutin kontrollerini yapar. Kontrollerin ardından sizin maaşınızda yaşadığınız kayıp, yani raporlu olduğunuz günlerde çalışmamanızdan ötürü sizden kesilen tutar ne kadarsa SGK bu tutarı Ziraat Bankası hesabınıza 15 gün içinde yatırmaktadır. Bu aşamada sizin yapmanız gereken ise, iş yeriniz sağlık raporunu SGK’ya bildirdikten 15 gün sonra paranızın Ziraat Bankası hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol etmektir. Paranızın yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden kontrol etmeniz mümkündür. Bu kontrolü gerçekleştirmek için 4ab iş göremezlik ödemesi kategorisine girmeniz gerekmektedir. Eğer paranız hesabınıza yattıysa bu parayı Ziraat Bankası şubesinden çekebilirsiniz. Tüm bunların yanısıra Ziraat Bankası rapor parası ödemelerinin banka hesaplarına her ayın 8’i ve 14’ü arasında yattığını bilmenizde de yarar vardır. SGK bu ödemeleri MOSİP yani Mali Otomasyon Sistemi Projesi kapsamında yapmaktadır. Eğer Ziraat Bankasında bir hesabınız yoksa o zaman paranız sizin adınıza yatırılır. Siz de paranızın yattığını öğrendiğinizde paranızı Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınızla müracaat ederek alabilirsiniz.