Ülkemizde kamu bankacılığı alanında faaliyet gösteren en eski banka kuruluşu olan Ziraat Bankası çeşitli iş ve işlemler ile müşterilerin ve kamunun faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda banka kuruluşu itibariyle çeşitli sektörler işlem yapmaktadır. Ziraat bankası esas işlem alanı finans hizmetleridir. Bunun yanında özel bankacılık, yatırım bankacılığı, ticari banka, kredi kartı ve bireysel bankacılık alanında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ziraat Bankasının Kuruluşu ve Faaliyetleri

Kuruluşu 1863 yılına dayanan banka Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. Banka o zamandan günümüze kadar faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Şu anda ülkemiz ile birlikte dünyanın çeşitli noktalarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Banka günümüzde yaklaşık olarak 302 milyar dolarlık bir varlığı yönetmektedir.

Ziraat Bankasının Ülkemizdeki Şube ve Personel Durumu

Bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren Ziraat Bankası günümüzde 25 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. Bu çalışanlar şubeler, internet bankacılığı, müşteri temsilciliği ve genel merkezde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Banka mevcut çalışanlarının yanında 6600 civarında ATM cihazı ile hizmetine devam etmektedir.

İnsanların Banka İhtiyaçları

Bireyler bankalara özel işlerini, finans hizmetlerini yaptırmak amacıyla gitmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan müşteriler bankalarda meydana gelen uzun işlem süresi ve yoğunluktan dolayı bazı önlemler almaktadır. Müşteriler hiç bankaya gidip sıra belemeden işlemlerini halletmek için banka şubesinden randevu alabilmektedir. Bunun için insanlar mobil internet bankacılığı sistemini kullanması gerekmektedir.

Cep telefonlarına yüklenen mobil uygulaması ile birlikte ziraat bankasından randevu alınabilmektedir. Bu uygulama ile birlikte insanlar hem zamandan hem de harcanan süreden kurtulacaktır. Bankalarda insanların saatlerce zaman geçirmesi durumunda kaybettikleri zamanın telafisi için üretilen ve sisteme dâhil edilen bu uygulama ile insanlar bankalardan aldıkları randevu ile birlikte işlemlerini anında yapabilmektedirler. Müşteriler hangi şubeden işlem yapacaklarsa o şubeden alacakları randevu ile birlikte uygulamayı etkin olarak kullanma olanaklarına sahip olabilmektedirler.