Ziraat Bankası, PTT ve BIST Varlık Fonu’na Devredildi

Özelleştirme Yüksek Kurulu çok tartışılacak kararlara imza attı. Ziraat Bankası’nı, PTT’yi ve Borsa İstanbul’u ayrıca TÜRKSAT ve BOTAŞ gibi önemli kamu kuruluşlarını Varlık Fonu’na aktardı. Bu devir işleminin ekonomiye yansımalarının nasıl olacağı konusunda ayrıntılı yorumu yazımızda bulabilirsiniz. 

Ziraat Bankası, PTT, Borsa İstanbul, TÜRKSAT, BOTAŞ gibi önemli kamu kuruluşları Varlık Fonu’na devredildi. Bütün bunların yanı sıra Savunma Sanayi Destekleme Fonu hakkında önemli bir gelişme mevcut. Buna göre Varlık Fonu, Savunma Sanayi Destekleme Fonu’nun 3 milyar TL’lik kaynağını üç ay süre ile kullanabilecek.

Varlık Fonu’nun ne olduğunu ve ne amaçla kurulduğunu anladığımızda söz konusu şirketlerin bu fona neden aktarılma gereği duyulduğunu ve bu aktarma işlemlerinin ekonomiye yansımalarının ne olacağını da tahmin edebiliriz. Bu konuda zihinlerde çok fazla soru işareti mevcut. Varlık Fonu’na aktarılan gelir ne olacak? Bütçe bundan nasıl etkilenecek? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabileceksiniz.

Türkiye Varlık Fonu’na Aktarılan Kamu Kuruluşları

Türkiye Varlık Fonu’na aktarılan kamu kuruluşları Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş., Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT), Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. (TÜRKSAT), Borsa İstanbul A.Ş. (BIST) olarak açıklandı.

Söz konusu kamu kuruluşlarının sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı Varlık Fonu’na aktarıldı. Bunların yanı sıra Türk Telekominikasyon A.Ş.’nin Hazine’de bulunan yüzde 6,68 oranındaki hissesi de Varlık Fonu’na aktarılan hisseler arasında yer almakta. Ayrıca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bu fona aktarıldı.

Varlık Fonu’na Aktarılan Kuruluşlar Ne Olacak?

Söz konusu karar bu fona aktarılan kuruluşlarının gelirleri ile ne yapılacağı yani bu gelirlerin ne yönde kullanılacağı sorusunu da akla getiriyor. Bakanlar Kurulu tarafından verilen bu karar ayrıca Resmî Gazete’de de yayımlanmış bulunmakta. Ancak hepsi bu kadar da değil. THY ve Halkbank’ın Hazine’deki hisseleri de Varlık Fonu’na aktarılan hisseler arasında bulunmakta. Bu kuruluşların bazı hisseleri de yabancılara ait.

Varlık Fonu’na devredilen birtakım taşınmazlar da mevcut. Bu taşınmazlar mülkiyeti Hazine’ye ait olan taşınmazlardır ve Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’da bulunmaktadırlar. İşte bu taşınmazların tahsisleri kaldırıldı ve Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. Buna göre fona aktarılan taşınmazlar, 2 milyon 207 bin metrekare büyüklüğünde 46 arazi şeklinde belirlendi.

Varlık Fonu bütçe dışı gelirin fazla olduğu durumlarda gelir fazlasının aktarılması amacıyla kurulur. Ancak Türkiye’nin gelir fazlası yoktur; aksine bütçe açığı vardır. Dolayısıyla bu kamu kuruluşlarının gelir fazlası olduğu söylenemez. Bütçe açığının olduğu bu zamanda Hazine’ye ait olan bu kuruluşların Varlık Fonu’na aktarılması bütçede daha fazla ve içinden çıkılmaz bir açık oluşturacaktır. Zira Varlık Fonu gelir fazlasının aktarılması için kurulur. Dünyadaki birçok ülkede Varlık Fonu’na aktarılan gelir fazlası gelecek nesillere verilir. Bu yüzden bütçede yaşanacak açıklara hazırlıklı olmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.