Bankalardan çekilen krediler kişilerin eline ulaşana dek çeşitli kesintilere uğrar. Yani çektiğiniz kredi tutarı elinize net bir şekilde ulaşmaz ve belirli bir miktar banka tarafından kesilir. Kredi masrafı diye bildiğimiz bu durumda, bankalar istihbarat ücreti, haberleşme ücreti ve dosya masrafı gibi nedenlerden dolayı parayı kesintiye uğratabilmektedir. Bunun için de çeşitli bankalarda masrafsız ihtiyaç kredisi imkânları doğrulmuştur. Ziraat Bankası uygulamış olduğu masrafsız ihtiyaç kredisi imkânları ile müşterilerine kredi tutarlarını net bir şekilde ulaştırmaktadır.

Başvuru ve Detaylar

Ziraat Bankasından alacağınız masrafsız ihtiyaç kredilerinde hiç bir şekilde komisyon farkı alınmamaktadır. Başvurduğunuz ihtiyaç kredisinin tutarı 10 bin TL ise, bankadan direkt olarak 10 bin TL şeklinde paranızı almaktasınız. Bu kredi şekline tüm vatandaşlar başvuru yapabilmektedir. Ancak masrafsız ihtiyaç kredisi imkânlarından yararlanmak için, başvuruyu direkt olarak şubeler üzerinden yapmanız istenmektedir. Yani mobil üzerinden ya da bireysel internet bankacılığı sistemi üzerinden masrafsız kredi başvurusu yapılamamaktadır. Masrafsız ihtiyaç kredisine başvurduğunuz anda, sizlere hiç bir şekilde kredisi tahsis ücreti uygulanmadan kredi tutarınız iletilmektedir.

Başvurularda kişilerden istenen belgeler, normal bir ihtiyaç kredisi ile aynı olmaktadır. Banka sizlerden nüfus cüzdanınız, gelir belgeniz ve kredi başvuru formunu başvuru esnasında talep edecektir. Elbette yine bu aşamada gelir durumunuz ve kredi siciliniz, kredinin cevabı hususunda önem arz edecektir. Bu şekilde bankalardan genel olarak 10 bin TL ile 30 bin TL civarında değişen miktarlarda kredi çekebilirsiniz.

Ancak bu noktada belirtmek gereken bazı durumlar vardır. Masrafsız krediler yalnızca paranın ilk teslim alındığı anda bir fayda sağlar. Geri ödemede kredinin ödeneceği tutar masraflı kredilerle aynı ve hatta daha fazla olabilecektir. Kısacası masrafsız krediler kişiler için sadece paranın bankadan alındığı zaman dilimi içerisinde faydalı olur. Bu aşamada paranız kesintiye uğramaz ve tutarınızı net bir şekilde alırsınız.