Ziraat Bankası, konut kredisi alan müşterilerinin borcunu yapılandırıyor. Eğer Ziraat Bankasından konut kredisi aldıysanız refinansman olanağından yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırması hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyun.

Son zamanlarda ev kredisi faizleri düştü. Ziraat Bankası faizlerin düşmesi nedeniyle faizlerin yüksek olduğu dönemde konut kredisi alan müşterilerinin kredilerini refinansman ile yapılandırma kararı aldı. Yani siz de ev kredisi faizlerinin yüksek olduğu bir dönemde Ziraat Bankasından konut kredisi aldıysanız şimdi bankaya başvurarak bu kredinizin yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Aslına bakarsanız düşük faizler, yeni konutlara yönelik müşterilerin alacağı konut kredileri için geçerli olmakta. Ancak Ziraat Bankası borcuna sadık olan müşterilerin ve temerrüte düşmeyen yani borcunu vakti geçmesine rağmen ödememe durumunda olmayan müşterilerin borçlarının refinansman ile yapılandırılması kararı aldı. Yani borcunuzu zamanında ödeyen bir Ziraat Bankası müşterisi iseniz düşük faizlere göre kredi borcunuzun yeniden yapılandırılması işleminden yararlanabilirsiniz. Faizlerde yaşanan indirim aldığınız konut kredisinin geri ödeme taksitlerini kolayca ödemenizi sağlayabilir.

Kredi borcu yapılandırması aslında sizin de bildiğiniz gibi borcunu zamanında ödemeyen, ödemelerini gerçekleştiremeyen kişilerin borçlarının yapılandırılmasında kullanılan bir işlemdir. Ancak Ziraat Bankasının yaptığı bu refinansman ile yapılandırma işlemi, tam tersine borçlarını düzenli ödeyen kişiler için yapılmakta. Yeni konut kredisi alanlar %0,88 faiz oranından yararlanarak kredi almaktalar. Daha önceden aldıkları kredi borcunu düşük faize göre yapılandırmak isteyen müşteriler bu kadar düşük faiz oranından yararlanamasalar da yine de yararlanacakları faiz oranı önceden uygulanan faiz oranına kıyasla daha düşük olacak. Bu aslında bir ara faiz oranı şeklinde düzenlenecek. Ziraat Bankası bu faiz oranının aylık %1,09 şeklinde düzenlendiğini belirtti. Ziraat Bankası bu faiz oranlarında yaşanan düşüşten ayrıca kredi kartı sahiplerinin de yararlanabileceğini belirtiyor. Zira Merkez Bankası, 1 Ocak 2017’den itibaren Türk Lirası için kredi kartı faiz oranını %2,05’ten %1,84’e düşürdüğünü duyurdu. Bu yüzden Ziraat Bankası da Kredili Mevduat Hesabı ve kredi kartı faiz oranını %1,65’e indirdi.

Ziraat Bankasından daha önce konut kredisi çektiyseniz kredi geri ödeme taksitlerinizin aylık %1,09 faiz oranı üzerinden yeniden yapılandırılmasını isteyebilirsiniz.