Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için kullanabileceğiniz çeşitli başvuru kanalları bulunmaktadır. İhtiyaç kredisine herhangi bir ihtiyacınız için başvurabilir, bankadan kredi talep edebilirsiniz. 

Ziraat Bankası her türlü ihtiyacınız için tüketici kredisi yani ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu ihtiyaç kredisini her türlü bireysel ihtiyacınızı karşılamak için kullanmanız mümkündür. Ziraat Bankası’ndan 48 aya varan vadelerle ve uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası, sizin için uygun ödeme seçenekleri de sunmaktadır. Yani aslında kredi geri ödemesi konusunda esnek bir yapıya sahiptir ve kendinize uygun ödeme seçeneği bulmanız mümkündür.

İhtiyaç kredisi hemen hemen herkesin herhangi bir ihtiyacı için bankalardan talep ettiği bir kredi türüdür. Bu krediyi düğün ya da evlilik masraflarınızı karşılamak için, çocuğunuzun eğitim, okul, kurs ve benzeri masrafları için ya da kısa süreli nakit para ihtiyacınızı karşılamak için kullanmanız mümkündür. Ancak ihtiyaç kredisi için tüm bankaların yaptığı gibi Ziraat Bankası da kredi geri ödeme vadesi boyunca bir hayat sigortası yaptırmanızı şart koşmaktadır. Ziraat Bankası hayat sigortasının yanı sıra şahsî ve / veya maddi teminat da almaktadır. Şahsî teminat ve maddi teminat konusunu bankayla görüşmeniz ve bu konuda bankadan bilgi almanız gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi alacağınız zaman bankalar sizden kullandığınız kredinin binde beşi kadar kredi dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti almaktadır. Bu kredilere masraflı kredi adı verilmektedir. Bu masrafa bankalar ayrıca BSMV yani Banka Sigorta Muamele Vergisi eklemektedir. Bankalar ayrıca masrafsız kredi de vermektedirler. Ancak bu kredilere yüksek faiz uygulamaktadırlar. Masrafsız kredi almak isterseniz Ziraat Bankasında bu kredileri de bulabilirsiniz. Ancak masrafsız kredi, yüksek faizli olduğu için pek önerilmemektedir. Yani dezavantajlı bir kredi türüdür.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda başvuru kanalı vardır. Bunların başıda Ziraat Bankası şubeleri gelmektedir. Ziraat Bankası müşterisi değilseniz ve ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız gerekli belgelerinizi de yanınıza alarak Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilir, kredi talebinizi iletebilirsiniz. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için kullanabileceğiniz diğer kanal Ziraat Bankası internet sitesidir. İnternet sitesine girerek kredi başvuru formunu doldurabilir, kredi talebinizi iletebilirsiniz. Kredi başvurusu için en çok kullanılan yollar internet şubesi ve mobil bankacılık uygulamasıdır. Eğer Ziraat Bankası müşterisiyseniz Ziraat  Bankası internet şubesi üzerinden ya da Ziraat Bankası mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi başvurunuzu iletebilirsiniz.

Ziraat Bankası müşterilerine Ziraat Tablet uygulaması sunmaktadır. Ziraat Tablet uygulaması tablet cihazlarınıza özel olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama üzerinden de kredi başvurunuzu iletmeniz mümkündür. Artık eski yöntemler olarak kabul edilen Ziraat Bankası çağrı merkezi, ATM ve SMS bankacılığı yöntemleri de eski olsa da ve yaygın olmasa da hâlâ geçerlidir. Ziraat Bankası çağrı merkezi üzerinden, Ziraat Bankası ATM’sinden ya da cep telefonunuzdan göndereceğiniz bir SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanız mümkündür.