Ülkemizde finansal işlemlerin bankalar aracılığı ile yapıldığı bilinmektedir. Bu işlemler bankacılık faaliyeti alanında yapılan para havalesi, vadeli veya vadesiz hesap açma, maaş ödemesi, kredi kullanımı, kredi kartı işlemleri gibi işlemler aracılığı ile yapılmaktadır.

Bankalar Kaça Ayrılır?

Ülkemizde bankacılık alanında iş ve işlem yapan kurumlar ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalar Kamu ve Özel bankalar olarak bilinmektedir. Ülkemizde kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halk bankası olarak bilinmektedir. Bunun yanında diğer özel bankalar ise Finans Bank, Garanti Bankası, İş Bankası ve diğer özel bankalardan oluşmaktadır.

Ziraat Bankası

Ülkemizin en eski kurulan bankası olarak bilinmektedir. Kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu zamanına dayanmaktadır. Bu kapsamda günümüze kadar bankacılık sisteminin omurgasını oluşturmaktadır. Sunmuş oluğu hizmet kalitesi ve güven sayesinde insanların her daim başvurduğu, iş ve işlem yaptığı bir banka olarak ön plana çıkmaktadır. Müşteriler vadeli olarak hesap açmaları durumunda verilecek faiz oranları şöyledir.

Vadeli Türk Lirası Faiz Oranları

Banka müşterilerine şube aracılığı ile vadesiz hesap açması durumunda 1 ile 29 güne kadar %3 faiz vermemektedir. Vadeli hesabında 30 ile 31 gün kalan paraya banka aylık %4,5 faiz vermektedir. Bunun yanında banka 3 aylık olan vadeli hesaplara %4,5 faiz vermektedir. Hesabın 4 aylık açılması durumunda da faiz oranı değişmemekte ve aylık % 4,5 olarak düzenlenmektedir. Vadeli hesabın 181 ile 364 gün arasında olması durumunda banka faiz oranı %4,5 olarak düzenlenmektedir. Banka 365 gün ile 400 gün arasında ise %4,5 oranında faiz vermekte, 401 ile 730 gün arasındaki vadelere ise %4,5 oranında faiz vermektedir. Banka birikimli mevduat hesabına ise % 10,40 faiz oranı sunmaktadır. Bunun yanında çeyiz hesabı %10,60 oranında faiz, konut hesabı açılması durumunda %10,80 faiz vermektedir.