Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT iptali yapmak için izlemeniz gereken adımlar ve gerçekleştirmeniz gereken işlemler vardır. Ziraat Bankası EFT iptalinin nasıl yapıldığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Havale ve EFT işlemleri yapmak, hesap numarasını ya da IBAN kullanarak para göndermek ve almak dikkat gerektiren ve çoğu kişi için yapması zor olan işlemlerdir. Çünkü bu işlemleri yaparken çok sayıda rakamı yazmak ve kontrol etmek zorunda kalırınız. Başka bankada bulunan bir hesaba para gönderirken ya da aynı bankada bulunan bir hesaba para aktarırken aynı dikkat gereklidir.

EFT Nedir?

EFT bir hesaptan başka bankada bulunan bir hesaba para gönderme işlemidir. Bu işlem sayesinde bir hesaptan başka hesaba para aktarmak mümkün olmaktadır. EFT yapmak için paranızı hesabınızdan çekmeniz gerekmez. EFT işlemini gerçekleştirmek günümüzde teknolojinin de gelişmesi sayesinde oldukça kolaydır. Artık EFT yapmak için banka şubesine ya da ATM’ye gitmenize gerek yoktur.

EFT işlemi yapmak istediğinizde artık bankanızın çağrı merkezini yani müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ya da sesli yanıt sistemini kullanarak EFT işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ancak EFT işlemini en hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan yöntemler internet bankacılığını ve mobil bankacılık uygulamasını kullanmaktır.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT ve havale işlemleri yaparken müşterilerin bir kısmı parasını yanlış hesaba aktarabilmekte ve EFT ile havale işlemlerini yanlış yapabilmektedir. Havale işlemleri sırasında paranın yanlış hesaba gönderilmesinin yaşattığı zorluk EFT işleminin yaşattığı zorluk kadar fazla değildir. Çünkü havale işlemi sırasında aynı bankanın başka hesabına para aktarılır. Yani bankanızı arayarak sorunu hemen çözebilirsiniz. Ancak EFT sırasında para başka bankanın hesabına gider. Bu sırada hata yapılırsa daha büyük zorluk ortaya çıkar.

EFT işlemi sırasında parayı yanlış hesaba gönderirseniz bunu iptal etmeniz gerekecektir. Ancak öncelikle parayı yanlış hesaba gönderdiğinizin farkına varmalısınız. Bunun için parayı gönderdiğiniz tarafın paranın kendisine ulaşmadığını bildirmesi gereklidir. Siz de parayı yanlış yere gönderdiğinizi bir şekilde fark edebilirsiniz. Bunu fark ettiğiniz zaman hemen işe koyulmanız gerekir.

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat Bankası’nda bulunan bir hesabınızdan herhangi bir yöntemle bir EFT işlemi yaptığınız zaman yani hesabınızdaki parayı başka bankadaki bri hesaba aktardığınız zaman işleminizi kontrol etmelisiniz. Eğer bu işlemi iptal etmek isterseniz çok hızlı davranmanız gerekir. Hangi saat ve hangi gün olursa olsun hemen vakit kaybetmeden 444 00 00 – 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Telefon Bankacılığını aramalısınız. Müşteri hizmetleri size yardımcı olacak ve işleminizi iptal edecektir.

EFT işlemini internet bankacılığı ya da mobil uygulama üstünden yaptıysanız bu durumda hemen internet şubesine giriş yaparak işlemi iptal edebilirsiniz. Eğer bunu yapmakta geç kaldıysanız yani para çoktan diğer bankanın hesabına ya da işlem havuzuna aktarıldıysa bu durumda o bankayı aramanız ve müşteri temsilcisine durumunuzu bildirmeniz gerekecektir. Paranızın iade edilmesi bu durumda daha uzun sürebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.