Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabı, devlet katkısı alarak konut satın almak isteyenler için ortaya çıkarılmış bir hesaptır. Devlet katkılı konut hesabı hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Devlet katkılı konut hesabı, devletten katkı alarak ev satın almak isteyen kişiler için oluşturulmuş bir birikim hesabıdır. Bankada bu hesabı açtırarak en az üç yıl boyunca birikim yapan insanlar devletten katkı alabilmektedirler. Bu hesaba en fazla beş yıl boyunca para yatırdıktan sonra en yüksek devlet katkısını almak mümkün olmaktadır. Devlet, toplam birikimin yüzde 20’si kadar devlet katkısını hesabınıza yatırmaktadır.

Ziraat Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabından Yararlanma Koşulları

Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabından herkesin yararlanması mümkün değildir. Ancak devletin belirlediği koşulların tümünü sağlayan kişiler bu hesabı açtırarak devlet katkısınsan yararlanma hakkı elde etmektedir. Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabından yararlanmanız için sağlamanız gereken koşullar şunlardır:

  • 7 Nisan 2015’ten bu yana tamamı kendi adınıza kayıtlı olan bir konutun sahibi olmamanız ve T.C. vatandaşı olmanız
  • Konut satın almadan önce en az üç yıl yani 36 ay boyunca düzenli olarak birikim yapmanız
  • Konut satın aldıktan sonra altı ay içinde belirtilen belgelerle Ziraat Bankasına başvurmanız

Devlet katkılı konut hesabınızı açtıktan ve bu hesaba düzenli olarak ödeme yapmaya başladıktan sonra eğer ödemelerinizi aksatırsanız ve düzensiz şekilde yaparsanız devlet katkısı alma hakkınızı kaybedersiniz.

Ziraat Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabını Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek açtırmanız mümkündür. Bu hesabı sadece TL cinsinden ve vadeli mevduat olarak açtırabilirsiniz. Ancak isterseniz faizli ya da faizsiz şekilde açtırmanız mümkündür. Hesabınızı açarken bir kereliğine üst sınırı aşan bir tutarı hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu tutar 2017 yılı için 32,887,11 TL’dir.

Devlet katkılı konut hesabınıza ayda bir ya da üç ayda bir ödemeler yapabilirsiniz. Ancak bu ödeme şekillerinden sadece birini seçmelisiniz. Yatırdığınız tutarlar alt ve üst sınır içinde kalmalıdır. Ayrıca konut satın aldığınız tarih itibariyle katkı olarak hesabınızdaki birikimin yüzde 20’sinden fazlasını alamadığınızı da bilmeniz gerekir. Birden fazla konut hesabı açmanız ya da konut hesabını ortak olarak açmanız da mümkün değildir.

Devlet katkılı konut hesabınızdan 12 ay içinde en fazla iki kere para çekebilirsiniz. Daha fazla para çekemezsiniz. Hesabınıza ayda bir olarak yatırmanız gereken en düşük  tutar 274,06 TL’dir. Üç ayda bir yatırmanız gereken en düşük tutar ise 822,18 TL’dir.

  • Devlet katkılı konut hesabınıza 36 ay ila 47 ay arasında yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 15’i kadar ve en fazla 14.251,08 TL katkı vermektedir.
  • Devlet katkılı konut hesabınıza 48 ay ila 59 ay arasında yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 18’i kadar ve en fazla 15.347,32 TL katkı vermektedir.
  • Devlet katkılı konut hesabınıza 60 ay boyunca yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 20’si kadar ve en fazla 16.443,56 TL katkı vermektedir.