Ziraat Bankası Devlet Bankası Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Ziraat Bankası bir devlet bankasıdır, ülkemizde faaliyet halinde bulunan üç devlet bankasından en büyük ve en eski olanıdır. 1863 yılında kurulmuştur, Osmanlı Devleti döneminde Mithat Paşa tarafından ” Memleket Sandıkları ” adıyla kurulmuştur. 152 yaşında olan ve Memleket Sandıkları adını taşıyan banka şu anda Sırbistan sınırları içerisinde bulunan Pirot isimli kasabada kurulmuş olup, topraklar küçüldükten sonra ve TBMM’nin kurulması sebebiyle Ankara ili sınırlarında yer alan Ulus’a taşındı. Günümüzde hala merkez binası Ankara Ulus’ta faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Ziraat Bankasının Görevleri Nelerdir?

Ziraat Bankası ilk kuruluş amacı olarak çiftçiye destek olmak ve tarımı geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak için kurulmuştur. Tarım ürünlerinin üretimi, işlenmesi, pazarlanması, tarıma dayalı her türlü sanayi girdi ve çıktı işlemlerinin yapılması, kaynak bulunması gibi işlemler için kurulmuştur. Tarım için gerekli finansman sağlama, kaynak sağlama, kredi kullanılması gibi destek işlemleri gerçekleştirmektedir. Mevduat kabul etme, kredi kullandırma, her türlü bankacılık işlemleri yapılmaktadır.

Kuruluş amacı olarak çiftçiye destek vermek amacı ile kurulan banka günümüzde hala tarım sektörü ve çiftçiye verdiği destek ile en önemli yere sahip olan banka olma statüsünü korumaktadır. Çiftçi dostu, tarımda kalkınmayı sağlamak için her türlü desteği veren, kaynak ve finansman sağlayan bir mevduat bankasıdır.

Ziraat Bankası Şubeleri

Ziraat Bankası 10 Bölge Müdürlüğü, yurt içinde faaliyet gösteren 1280 şube, yurt dışında faaliyet gösteren 9 şube olmak üzere 1289 şube ile hizmet vermektedir. 4’ü Kıbrıs’ta olmak üzere 11 Dış Temsilcilik, 26 Change Ofisi, 50 Büro ve 41.000’den fazla personeli ile faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye’nin en ücra köşelerinde bile hizmet sunan, şube ulaştıramadığı yerlere ATM’ler ile bankacılığı taşıyan en eski ve en büyük bankadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası Hesap No İle Giriş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.