Evlenecek ve yeni bir yuva kuracak olan gençlerin evlendikten sonra bir nebze de olsa rahat etmelerini ve yapacakları giderlere büyük bir kolaylık sağlayacak olan çeyiz hesabı son yıllarda kurtarıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çeyiz Hesabı Açma Şartları Nelerdir

Çeyiz hesabı açabilmek için 18 yaşından büyük olmak ve 25 yaşından gün almamış olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hiç evlenmemiş olmaları şarttır ve çeyiz hesabı açtıktan sonra ise en geç 27 yaşına gelene kadar evlenmeleri gerekmektedir. Ayrıca çeyiz hesabı açmış olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Ayrıca gerekli şartlar sağlandığı takdirde çeyiz parasına devlet katkısı da verilmektedir. Devlet katkısına hak kazanabilmek için hesap sahiplerinin hesap açtıktan sonra en az 36 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Bankaya olan çeyiz parası ödemeleri ister aylık ister üç aylık dönemde olmak üzere isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Fakat 3 yılın dolmasını beklemeden çeyiz hesabındaki parasını almak isteyen kişiler aynı gün parasını bankadan alabilmektedir. Fakat böyle bir durumda o zamana kadar hak etmiş oldukları devlet katkısı iptal olmaktadır. Çeyiz parası için hesap açmak isteyenler Ziraat Bankasında sadece bir adet çeyiz hesabı açtırabilmektedirler. Fakat farklı bir bankada açılmış bir çeyiz hesabı bulunması durumunda sadece bir hesap için devlet katkısı sağlanır ve iki farklı bankadaki hesap birleştirilemez ve devredilemez.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Çeyiz hesabı açabilmek için yaşadığınız il ya da ilçedeki en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek müşteri temsilcisi yetkilisi ile görüşebilir ve çeyiz hesabınızı açtırabilirsiniz. Bu hesabı açtırabilmek için sadece nüfus cüzdanınız ile gitmeniz yeterlidir ve hesap açılırken herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur