Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik sistemi emekli maaşının yanında insanlara ek bir gelir getirmesi amacıyla kurulmuştur. Bu sisteme 18 yaşından büyük olan herkes başvurabilir her ay bireysel emeklilik hesabına belirlenen cüzi bir ücreti yatırarak bireysel emekli olabilirsiniz. Belirlediğiniz ücreti aylık, 3aylık, 6 aylık ve yıllık olarak yatırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Yürürlüğe Girme Tarihi
Katkı payı olarak yaptığınız ilk ödeme onayından sonra yürürlüğe girmektedir. 60 gün içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda fon toplam gider kesintiniz hariç herhangi bir kesintiniz olmadan paranız size iade edilir. Fon gider kesintisi saklama, bağımsız denetim gibi hizmetler için yapılan kesintidir. Bireysel Emekli Sisteminizdeki paralar Talasbank’ta saklanmaktadır. Emeklilik şirketleri Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi çeşitli devlet denetim kurumları tarafından sürekli olarak denetilip gözlemlenmektedir. Bu sayede sizin ve paranızın güvence altına alınması sağlanır.

Grup Emeklilik Sözleşmesi
Bir grup emeklilik planına bağlı olarak oluşturulur. Şirket ve katılımcılarının taraf olarak yer aldığı emeklilik sözleşmesidir. Ziraat Bankası Şubelerinden Birikim Uzmanlarına başvurarak bu sisteme katılımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli ödeme yapıldığı takdirde devletten %25 katkı payı da hak edilmiş olunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) emekliye ayrıldığınız zaman da nakit sıkıntısı çekmemeniz için oluşturulan ek bir gelir elde etmenizi sağlayan sistemdir. Bu sistem sayesinde rahat bir emeklilik geçirebilir ve normal çalışıyormuş gibi maaş rahatlığı sağlamaktadır. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen ödemeler için devlet katkısı geçerlidir. Mavi kartlı Alman vatandaşları da bu haktan yararlanabilirler. Bireysel emeklilik yapmak zorunlu değildir gönüllü olarak başvurulur. Amaç istihdamı arttırmak ve ekonomiye uzun vadeli kaynak oluşturarak ekonomik kalkınmayı sağlamaktır. Kişiler bu sisteme gönül rahatlığı ile başvurabilirler ve bireysel emeklilik avantajlarından yararlanabilirler