Zarara atılma durumu bankaya olan borcunuzu en az iki yıl boyunca ödemediğinizde içine girdiğiniz durumdur. Zarara atılma durumu hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atın.

Zarara atılma durumu, bankaya borcunu ödemeyen pek çok kişinin karşılaştığı durumdur. Zarar atılmak bankaya olan borcunuzu ödememeniz ve bu nedenle bankanın artık sizin borcunuzla uğraşmak istememesi demektir. Çünkü zarar atıldığınızda VYŞ devir durumu söz konusu olur. VYŞ  devir durumu Varlık Yönetim Şirketi devir durumu demektir.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Varlık Yönetim Şirketi adını alan şirketler 2003 yılında ortaya çıkan şirketlerdir. Bir kanunla ortaya çıkan bu şirketler yaklaşık beş milyon kredi ve kredi kartı borcu dosyasını devralan şirketlerdir. Bankalar en az iki yıl boyunca borcunu ödemeyen kişilerle artık uğraşmamakta ve bu kişileri Varlık Yönetim Şirketlerine devretmektedirler. Amaçları da avukat masraflarından kurtulmaktır.

Varlık Yönetim Şirketleri zarara atılan kişilerin dosyalarını ihale ile bankalardan satın almaktadırlar. Sonra da kişilere borçlarını yapılandırarak ödeme fırsatı vermektedirler. Üstelik bu borçların süresinin ne kadar geçtiği de şirketler için pek önemli olmamaktadır. Varlık Yönetim Şirketleri kişilere borçlarını yapılandırma ve bir şekilde silme imkânı da sunmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketleri Ne Yapar?

Varlık Yönetim Şirketleri bankaların uzun süre boyunca tahsil edemedikleri borçları kişilerden tahsil etmeye çalışırlar. Bunun işe yaradığı da görülmüştür. Bankalar 2009 yılında 300 bin kredi ve kredi kartı borcu dosyalarını bu şirketlere satmışlardır. 2019 yılında bu sayı 1 milyon 300 bine çıkmıştır. Daha sonra bu sayının 2011 yılında 5 milyona çıktığı görülmüştür.

Türkiye’de 2003 yılından bu yana kurulan ve faaliyet gösteren on iki adet Varlık Yönetim Şirketi bulunmaktadır. Bu şirketleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Final Varlık Yönetim Şirketi
 • Birleşim Varlık Yönetim Şirketi
 • Destek Varlık Yönetim Şirketi
 • Güven Varlık Yönetim Şirketi
 • Hayat Varlık Yönetim Şirketi
 • Hedef Varlık Yönetim Şirketi
 • Efes Varlık Yönetim Şirketi
 • İstanbul Varlık Yönetim Şirketi
 • Mega Varlık Yönetim Şirketi
 • Sümer Varlık Yönetim Şirketi
 • Yunus Varlık Yönetim Şirketi
 • Vera Varlık Yönetim Şirketi

Zarara Atılma Durumunda Kredi Notu Hesaplanamaz

Zarara atılma durumunda karşılaşacağınız en kötü durum kredi notunuzun hesaplanamamasıdır. Eğer bir yıl içinde bu duruma düşerseniz kredi notunuz hesaplanamayacaktır. Bu da son derece rahatsız edici ve olumsuz bir durumdur. Eğer kredi notunuzu sorgularsanız ve risk raporunuzu almak isterseniz karşınıza şu ifadeler çıkacaktır:

Kredi notunuz son 12 ay içerisinde gerçekleşen “zarara atılma” durumu dolayısıyla hesaplanamamıştır.

Son bir yıl içinde zarara atılma / VYŞ devir durumu gerçekleştiği için kredi notu hesaplanamamaktadır.”

Bu ifadeler kredi notunuzun o durumda sıfır olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle borcunuz olduğunda bankalara mutlaka ödemeli ve borcunuzu asla geciktirmemelisiniz. Çünkü kredi notunuzun sıfıra inmesinin yanında Varlık Yönetim Şirketlerinin tekliflerine yanıt vermezseniz araya hukukçuların girmesi söz konusu olabilir. Varlık Yönetim Şirketlerine dosyanızın devredilmesini istemezseniz bankalara olan borcunuzu mutlaka ödemelisiniz.