Zamlı Emekli Maaşı Ne Kadar?

Borsa Ne İşe Yarar?

Zamlı emekli maaşları belli oldu. Hem emeklilerin hem de memurların ne kadar zam alacağının Arlık ayında belli olmasından sonra net maaşlar belli oldu. Zamlı emekli maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Zamlı emekli maaşlarının ne kadar olduğu merak ediliyor. Emeklilerin tümü Ocak ayında maaşlarının ne kadar zamlı olacağını ve maaşının ne kadar yatacağını öğrenmek istiyor. Hatırlayacağınız gibi memur emeklilerine yapılan zam oranı yüzde 3 iken, SSK ve Bağ Kur emeklilerinin zammı yüzde 4,73 olmuştu. Şimdi 11,5 milyon emekli Ocak ayında ne kadar maaş alacağını sorgulamakta.

Emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından kesinlik kazandı. Zamlar buna göre yapıldı. Eğer SSK ve Bağ Kur emeklisi iseniz maaşınıza yüzde 4,73 oranında zam yapılacak. Eğer memur emeklisi iseniz enflasyon farkı oluşmadığı için maaşınıza yüzde 3 zam yapılacak.

Emekliler maaşlarına zam yapılmasını heyecen ve merakla bekliyorlardı. Özellikle maaşı düşük olan emekliler zam oranının ne kadar olacağı konusunda merak içindeydiler. Emekliler maaşları yetersiz ve düşük bulmakta ayrıca günümüz koşullarında daha yüksek olmasını istemektedirler. Ancak her yıl Ocak ve Temmuz aylarında emeklilere yapılan zam oranı çok düşük kalmaktadır.

Emekliler maaşlarını kampanya yapan bankalara taşımakta ve maaşlarını göstererek kredi çekmektedirler. Özellikle ihtiyaç kredilerine gereksinim duyan emekli sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden emekliler maaşlarına yapılacak zam oranına çok önem vermektedirler. Zamlı emekli maaşlarının ne kadar olacağınız bu yüzden öğrenmek istemektedirler.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

SSK ve Bağ Kur emeklileri her 6 ayda bir maaşlarına zam almaktadırlar. Yani her yılın Ocak ve Temmuz aylarında önceki 6 ay içinde gerçekleşen enflasyon kadar zam almaktadırlar. Aslına bakarsanız Merkez Bankasının 2016 yılının ikinci altı aylık dönemi için tahmin ettiği enflasyon oranı yüzde 3,73 idi. Ancak bu böyle olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Vakıfbank Bahar Kredisi Nasıl Alınır?

Enflasyon oranı bir puan farkla yüzde 4,73 şeklinde açıklandı. Türkiye’de 9 milyon SSK ve Bağ Kur emeklisi var. Eğer siz de onlardan biriyseniz Ocak ayında maaşınıza yüzde 4,73 oranında zam yapılacak ve siz Ocak ayından itibaren emekli maaşınızı yüzde 4,73 oranında zamlı alacaksınız.

Türkiye’deki 9 milyon SSK ve Bağ Kur emeklisi ayın 16’sından itibaren zamlı emekli maaşlarını alacaklar. Yani sizin maaş ödeme gününüz hangi gün ise o gün zamlı emekli maaşınızı alacaksınız. Yazımızın devamında zam oranlarına göre net emekli maaşları yer almakta.

Bildiğiniz gibi memur emeklileri için yüzde 3 oranında bir zam oranı belirlenmişti. Enflasyon farkı oluşursa memur emeklileri fark alacaktı. Ancak enflasyon oranı yüzde 5’i aşmadığı için memur emeklileri fark alamadı. Üstelik memur emeklileri maaşlarını her ayın 1’i ile 5’i arasında aldıkları için Ocak ayında maaşlarını zamsız aldılar. Yapılan zam Ocak ayı içinde memur emeklilerinin hesaplarına yatacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.