Zamlı emekli maaşlarının ne kadar olduğu tüm emekliler tarafından merak edilmekte. 11.5 milyon emekli, maaşlarını 2018 yılında ne kadar alacaklarını öğrenmek istiyor. Zamlı emekli maaşlarının net olarak ne kadar yatacağını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Zamlı emekli maaşları hemen hemen herkes tarafından merak edilmekte. Ocak ayında 11.5 milyon emekliye ne kadar zam yapılacağı belli oldu. Buna göre memur emeklilerinin emekli maaşına %3 oranında, SSK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 4,73 oranında zam yapıldı.

Ocak ayında emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağının belirlenmesi için TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyordu. Sonunda beklenen açıklama geldi ve 11,5 milyon emeklinin maaşlarını ne kadar zamlı alacağı açıklandı. Enflasyon verilerine göre memur emeklilerine ve SSK ve Bağ Kur emeklilerine yapılacak zam oranı farklı oldu. Bunun nedeni memur emeklilerine enflasyon farkı oluşmamasıydı.

Zamlı Emekli Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’deki 9 milyon SSK ve Bağ Kur emeklisi iseniz ayın 16’sından itibaren zamlı emekli maaşlarınının yatırılmaya başlamasıyla siz de emekli maaşınızı zamlı olarak her ay aldığınız gün alacaksınız. Yalnız memur emeklileri maaşlarını ayın başında aldıkları için onlara Ocak ayı maaşları zamsız şekile yattı. Yapılan zam sonrasında almaları gereken tutar onlara Ocak ayı içinde yatırılacak.

Bildiğiniz gibi SSK ve Bağ Kur emeklilerine her yılın Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılıyor. Yapılacak zam oranı önceki 6 aylık döneme ait enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi önceki 6 aylık dönemin enflasyon oranı TÜİK tarafından yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 4,73 şeklinde açıklandığı için zam oranı da buna bağlı olarak belirlendi ve emeklilerin maaşlarında orana bağlı olarak artış yapıldı.

Ancak Merkez Bankası bu dönemin enflasyon oranını yüzde 3,73 şeklinde tahmin etmişti. Bu da Merkez Bankasının tahminlerinde bir puan yanıldığı anlamına geliyor. Ayrıca memur emeklileri için toplu sözleşmeye göre 2017 yılının ikinci yarısında enflasyon oranının yüzde 5’i aşması durumunda fark verileceği söylenmişti. Ancak enflasyon farkı oluşmadığı için fark verilmedi ve memur emeklilerine yapılan zam oranı yüzde 3’te kaldı.

  • Emeklilere yapılan zam sonrasında taban aylıkların ne kadar olduğunu aşağıda belirteceğiz.
  • 2000 yılından önce emekli olan işçi emeklilerinin mevcut maaşı 1,339,18 TL iken 1,402,53 TL oldu.
  • 2000 yılından sonra emekli olan işçi emeklilerinin maaşları 798,24 TL iken 836 TL oldu.
  • Bağ Kur emeklisi olan esnafın emekli maaşı 1,163,38 TL iken 1,218,40 TL oldu.
  • Bağ Kur Tarım emeklisinin maaşı 907,83 TL iken 950,77 Tl oldu.
  • Çok merak edilen memur emeklilerinin maaşları 1,610,01 TL iken 1,658,31 TL oldu.

Yeni yıla girmemizle birlikte vergilerden trafik cezalarına, elektrikten suya hemen hemen her şeye zam yapılmasının ardından emekli maaşlarına bu kadar az zam yapılması emeklileri yine zor durumda bırakacak gibi görünüyor.