Yurt dışında yaşayan, ancak kredi çekmek isteyen birçok vatandaş var. Kredi çekmek isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceklerini yazımız da ayrıntısıyla paylaşacağız. En çok kafaları kurcalayan sorulardan biri, yurtdışından Türkiye’ ye yolculuk yapılıp yapılamayacağı oluyor.

Bildiğiniz gibi, bu meşakkatli ve masraflı bir olay oluyor. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli nokta şu ki, yurt dışından kredi çekmek için Türkiye sınırları içerisin de bulunma zorunluluğunuzun olmamasıdır. Vekâlet ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ve yine vekâlet ile süreci ilerletebilirsiniz.

Kredi başvurunuzu yurt dışından yapmak için en önemli şartlardan biri, TC kimlik numaranızın olmasıdır. Bankalar, bu işlem için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu koymaktadır. Eğer yapacağınız başvuru, bir ihtiyaç kredisi ya da düşük tutarlı ve kısa vadeli bir kredi ise online başvurunuzu yapmak için, SMS ile başvuru yöntemini kullanabilirsiniz.

Apostil Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Bir ayrıntı olarak, konut kredisi almak isteyen müşterilerin başvuru işlemi için sadece kişinin kendisi ile yapılabiliyor. Başvuru işlemini yüzyüze tamamladıktan sonra, diğer işlemlerinizi velayet yolu ile devam ettirebilirsiniz. Vekâlet vermek için, öncelikle Türkiye Konsolosluğu’na giderek, yetkili kişilere açıklama yapmalı ve apostil belgesi olarak vekâlet vermelisiniz. Apostil belgesi, uluslararası geçerlilik sağlayan noter onaylı bir belgedir.

Vekâlet vermek için, öncelikle konut kredinizin onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Çünkü onaylanan krediden sonra başlayacak olan kontrol ve belge toplama aşamaları, asıl vekâleti gerektiren kısımlardır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurt içinde ki şartlar da olduğu gibi, yurt dışında da bir gelir belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Ya da çalıştığınız firmadan adınıza düzenlenecek olan bir maaş belgesi alabilirsiniz. Ayrıca üzerinize kayıtlı olan taşınmazların kira sözleşmeleri, tapuları ve yurt dışı ikamet belgesini bankaya tebliğ etmeniz gerekmektedir