Yurt Dışı Eğitim Kredisi Almak Avantajlı Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Yurt dışı eğitim kredisi alarak yurt dışında eğitim almak isteyen çok sayıda öğrenci vardır. Veliler de çocuklarının yurt dışında eğitim alması için kredi almak isteyebilmektedir. Bu yazımızı okuyarak bankadan yurt dışı eğitim kredisi almanın avantajlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Yurt dışı eğitim kredileri öğrencilerin yurt dışında eğitim almalarını sağlayan kredilerdir. Bu krediler sayesinde öğrenciler yurt dışında lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alabilmekte dil eğitimi ya da staj görebilmektedirler. Bu avantajları dolayısıyla veliler de çocuklarının yurt dışında eğitim almalarını istemekte ve bunun için bankalardan kredi çekmektedirler. Ancak bu krediler her zaman avantajlı olmayabilmektedir.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Yurt dışı eğtim kredisi, ihtiyaç kredisi kategorisine giren bir kredi türüdür. Bu krediyi alabilmek için bankaya ibraz etmeniz pek çok belge vardır. Ancak en önemlisi avantajlı eğitim kredisini bulmaktır. Bankalar eğitim kredilerine çok yüksek faizler uygulayabilmektedir. Bu nedenle öncelikle eğitim kredisi veren bankalar arasında iyi bir araştırma yapmak gereklidir.

Bankalar yurt dışı eğitim kredilerini velilere vermektedirler. Veliler bu krediyi gelir durumlarına göre alabilmektedirler. Yurt dışı eğitim kredisi alabilmek için gelir durumunuz iyi olmalıdır. Ayrıca bu krediyi alabilmek için tüm gelirlerinizi belgelemeniz de şarttır. Emekli maaşınız, kira geliriniz ve benzeri her türlü gelirinizi bankaya belgelerle ibraz etmelisiniz.

Yurt dışı eğitim kredisi alabilmek için bankaya öğrencinin kabul edildiği okuldan gelen kabul mektubunu, öğrenci belgesini, öğrencinin vizesini, gelir belgenizi ibraz etmelisiniz. Ayrıca okuldan alacağınız ve gerekli tutarı gösteren proforma faturayı da ibraz etmeniz şarttır. Kredi notunuz ve risk raporunuz da değerlendirildikten sonra banka kredi başvurunuza cevap verir.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Almak Avantajlı Mı?

Çocuğunuz yurt dışındaki okula başvurduktan sonra okulun sizden istediği tutarı hemen öğrenmelisiniz. Yurt dışındaki okullar genellikle bir dönem için çok yüksek tutarların ödenmesini isterler. Bu yüksek tutarları ödemek için bankadan kredi çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bankaların tümü düşük faizli kredi vermez. Bu nedenle düşük faizli kredi bulmanız gerekir.

Yurt dışı eğitim kredisi almak eğer aldığınız kredi düşük faizli ise avantajlıdır. Ancak aldığınız krediye yüksek faiz uygulanıyorsa kredi almak pek avantajlı olmayabilir. Bankanın size sunduğu faiz oranları ve vade seçenekleri avantajlı olmalıdır. Emekli iseniz bankaların sunduğu fırsatlardan yararlanmaya çalışabilirsiniz. Bankalar emekli maaşlarını getiren emeklilere kefilsiz ve düşük faizli krediler verebilmektedirler.

Yurt dışı eğitim kredisini düşük faizli olarak alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması şarttır. Kredi notunuz düşükse banka size düşük faizli kredi vermeyecektir. Yani eğitim kredisi alabilseniz dahi bu krediye banka yüksek faiz uygulayacaktır. Bu nedenle bankalarla aranızın iyi olması, kredi notunuzun yüksek olması ve risk raporunuzda riskli işlemlerinizin olmaması avantajlı kredi alabilmeniz için büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.