Bankalar her geçen gün biraz daha kolay kredi vermeye devam ederken yüksek tutarlı kredi başvurularında ise durum daha farklıdır. Banka yapılan kredi başvuru tutarı yükseldikçe kredi onayı konusunda daha fazla değerlendirme yapmaya başlar. Burada bankanın amacı kredi geri dönüşünü sağlama alarak yüksek tutarlı bir borç batağı yaşamamasıdır. Bunun için yüksek tutarlı kredilerde kredi istihbarat süreci daha uzun tutulur.

Yine buna ek olarak bu tip kredilerde kredi kullanmak isteyen kişinin hem aylık gelir tutarının çok yüksek olması hem de kredi notu ortalamasının belirli bir seviyenin üstünde olması beklenir. Tüm bunlara ek olarak bankaların birçoğunda da yüksek tutarlı krediler için ya kefil talep edilmekte ya da sadece bu tutarı karşılayacak olan bir ipotek gösterilmesi durumunda kredi onayı verilmektedir. Yani yüksek tutarlı kredi çekmek için ipotekli kredi kullanmak gerekmektedir.

Burada bankanın amacı kredi geri dönüşünü teminat altına almaktır. Ancak örneğin 100 bin lira ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişi için kredi geri ödeme vadesi 36 ay olarak belirlendiği için aylık ödeme tutarının 3 bin 600 lira civarında olacağı bilinmelidir. Bu kadar yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişinin ise aylık geliri en az 7 bin 500 lira olmalıdır. Gelir sadece krediyi kullanmak isteyen kişiye ait olabileceği gibi aynı hanede yaşayan kişilerin toplam gelirleri de kredi başvurusunda değerlendirmeye alınabilir.