Kur; farklı farklı ülkelerin para birimlerini esas alan ve bu para birimlerindeki değer değişimlerini ifade eden bir piyasa tabiridir. Buradan da hareketle, yüksek seyreden dolar kuru anlamı nedir? Sorusu merak konusu olabilir. Yüksek seyreden dolar kuru, doların ana para olarak kullanılmıyor olduğu bir ülke içerisinde doların daha fazla değer kazanması anlamına gelir.

Dolar kurunun yüksek olmasına neden olan önemli ülkeler arası durumlar olabilir ve yüksek seyredecek dolar kurunun önceden tahmin edilmesi için; dolar kurunu yükselten etkenler, dolar kuru yüksekliğinin sonuçları da öğrenilmelidir.

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Faydaları Nelerdir?

Yüksek seyreden dolar kuru sonucunda, doları fazla olan insanların kar etmesi sonucu görülecektir. Dolar olarak para birimini, ana para biriminden ayrı tutan ülkelerde kar oranı söz konusu olacaktır. Bu kurun yüksek seyrettiği ülkeler için genel anlamda karlı ülke tanımlaması yapılamaz. Çünkü dolar kuru yükseldikçe ülkenin kendi para biriminde değer kaybı olacaktır. Alım gücü azalan ülkenin de daha fakir bir hale geldiği görülecektir.

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Zararları Nelerdir?

Yüksek seyreden dolar kuru, bireysel olarak yalnızca; elinde fazla doları bulunan, alım ve satımlarını dolar üzerinden sağlayan insanlar için kar sağlar. Bu durumların dışında kalan hiçbir insan için ve dolar kuru yüksek olan ülke için fayda sağlamayacaktır.

Bununla beraber, dolar kurunun yüksek seyretmesi sonucunda ortaya çıkan zararlar:

  • Elde bulunan mal varlıklarının ve satım eşyalarının değer kaybetmesi, buna rağmen alım eşyalarının değer kazanması
  • Ülke içerisinde, özellikle dışarıdan alımı yapılan ürünlere zam gelmesi
  • Ülkelerin dış ticarette daha değersiz hale getirilmesi

Gibi, oldukça zararlı sonuçlara neden olacaktır.

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Neden Kaynaklıdır?

Dolar kurunun yüksek seyretmesine kaynak olan etkenler, özellikle ülkeler arası iletişim ve önemli olaylara dayalı etkenlerdir. İki ülke arasında uygulanan; boykotlar, savaşlar, ticaretin kesilmesi, ticari ürünlere zam yapılması ve buna benzer ülkeler arası etkileşimler oldukça önemlidir. Belirtilen etkileşimler sonrasında dolar kuru yüksek seyreder. Ayrıca; doğal afetlerin, ülkeler arası yardımlaşmanın, yeni bulunan madenlerin de etkisi vardır.