Yüksek Döviz Kuru Sorununa Çözüm Geldi

Borsa Ne İşe Yarar?

Yükselen döviz kuruna karşı hükümetten çözüm geldi. Hükümet Türk Lirasının döviz karşısında sürekli değer kaybetmesine karşı finansal bir reçete hazırladı. Hükümetin hazırladığı bu reçetenin ayrıntılarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

2016 yılının son aylarından bu yana TL/USD ve TL/EUR kurları defalarca rekor kırdı. Çok uzun dönemlerden beri Türk Lirası döviz karşısında hiç bu kadar değer kaybetmemişti. Bunun etkilerinin uzun vadede görülmesi kaçınılmaz. Özellikle ithal ürünlerin fiyatlarında artış yaşanmasına yüksek olasılıklar veriliyor.

Öngörüler hep olumsuz yönde yapılıyor. Bu yüzden hükümet söz konusu soruna karşı bir reçete hazırladı yani çözümler getirdi. Bu çözümlerin arasında risk yönetimi, sermaye tamponu ve açık pozisyona karşı önlemler gibi çözümler var. Hükümetin bulduğu bu çözümleri ayrıntılarıyla öğrenmek için yazımızı okuyun.

Geçtiğimiz günlerde bir finans zirvesi gerçekleştirildi. Bu finans zirvesinin başlanlığını başbakan yardımcısı Nurettin Canikli yaptı. Finans zirvesine Türkiye Bankalar Birliği üyeleri, Hazine, BDDK ve Merkez Bankası katıldı. Bu finans zirvesinde konu elbette değer kaybeden TL idi. Bu değer kaybına çözüm olarak bir dizi tedbirin hayata geçirilmesine karar verildi.

Finans Zirvesinde Alınan Kararlar

Finans zirvesinde alınan kararların ilki nakit sıkıntısı yaşayan firmaların hiçbirinin batmasına izin verilmemesine yönelik oldu. Ekonomik sıkıntılar ve zorluklar en çok küçük ve orta ölçekli işletmelere zarar verdi. Ancak reel sektörün bankalara olan borçlarının ödenmesinde bir sıkıntı yaşanmayacağı vurgulandı. Üstelik 250 milyarlık kredi verileceği ve bu kredinin yüzde 90 hazine garantili olacağı müjdesi de verildi. Ardından konu kur zararına geldi.

Özel sektörün kur zararı önümüzdeki dönemde hesaplanacak. Karşılaşılacak risklere karşı zirvede şu önlemlerin alınacağı belirtildi: Öncelikle açık pozisyona karşı önlem alınacak Ardından günlük hayatta etkisi hissedilebilen tedbirler alınacak. Kredi maliyetlerinin artırılması engellencek. Yeterli sermaye tamponu çıkarılacak. Vadeli Opsiyon Borsasında opsiyon pozisyonları için ve ayrıca doğru fiyat öngörüsü için stratejik analizler yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Banka Kredi Notu Nedir?

Şirketlerin bir zarara uğramaması için kurumsal risk yönetimine daha fazla önem verilecek. Ayrıca döviz forward işlemleri ve döviz kurunun riskleri sabitlenecek. Bu sayede işletme sermayesi korunacak.

Geleceğe Yönelik Tahminler

Finans zirvesinde konuşulan diğer bir konu da bankaların faiz yükseltip yükseltmeyeceği ile ilgili idi. Zirvede bankaların faiz yükselmesine neden olacak bir yarışa girmemesi gerektiği belirtildi. Zira kur lobilerinin faiz artışı için baskı yaptığı biliniyor. Ancak bu yetkinin sadece Merkez Bankasına ait olduğu vurgulandı. Yine de faizlerin artırılmaması istendi. Ayrıca Canikli bu konuda yorum yaptı ve kurdaki hareketliliğin bankaların aktif kalitesini bozmayacağını savundu.

2017’de tüm olumsuz gelişmelere rağmen Canikli, enflasyon ve büyüme hedeflerinin yakalanacağını vadetti. Ayrıca kurda yaşanan değişimin enflasyon hedefinde ciddi bir etki yaratmayacağını da söyledi. Tüm bu olumlu öngörülerin 2017’de gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Şimdiden elektronik ürünlere %15 zam geldi ve ithalatçı firmalara göre eğer kur seviyelerinde yaşanan artış devam ederse zamlar kaçınılmaz hâle gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.