Yıllık enflasyon beklendiği şekilde çift haneli sayılara ulaştı. Şubat ayı enflasyonunun açıklanması ile TÜFE ve ÜFE rakamları belli oldu. Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. 

Şubat ayına ait enflasyon rakamları açıklandı. Ancak bu veriler pek de iç açıcı değil. Enflasyon verileri beklenen oranın üstünde geldi. Bu da tüketicinin cebinden daha çok para çıkacağı anlamına gelmekte. Çünkü gıda fiyatlarında artış söz konusu. Enflasyon verilerinin ayrıntılarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

2017 yılının ilk çeyreğinde enflasyonun artması bekleniyordu. Ancak beklenenden daha yüksek bir artışın olduğu görüldü. Şubat ayında TÜFE yüzde 0,81 oranında arttı. Beklentiler yüzde 0,5 oranında artış olacağı yönünde idi. Enflasyon ise yüzde 9,22 iken yüzde 10,13 oldu. ÜFE aylık yüzde 1,26 artış gösterirken, yıllık yüzde 15,36 oranında arttı.

Tüketicinin, vatandaşın ve asgarî ücretle geçinen herkesin esas ilgilendiği konu gıda fiyatları oldu. Ana harcama grupları kapsamına giren fiyat gruplarında artış söz konusu. Maalesef, gıda fiyatlarında yüzde 0,84 oranında artış oldu. Sağlıkta da yüzde 2,17 oranında artış mevcut. Bunların tümü tüketicinin cebinden daha çok para çıkması anlamına geliyor. Ayrıca çeşitli mal ve hizmetler grubunda yüzde 1,38 artış oldu. Konut fiyatları yüzde 1,18 oranında artarken eğlence ve kültür alanında fiyatlar yüzde 0,89 oranında arttı. Kısacası hemen hemen her sektörde fiyatların artması söz konusu. Ancak bu fiyatlardaki esas artışı gelecek aylarda daha net ve göze batar bir şekilde görmek mümkün olacak.

Tüketiciyi çok yakından ilgilendiren diğer bir konu da alkollü içeceklerle tütün grubunda yer alan mallarda meydana gelen artış oldu. Özellikle sigara ve alkol tüketicilerini ilgilendiren bu konu biraz can sıkabilir. Çünkü yıllık en fazla fiyat artışının görüldüğü grup alkollü içecek ve tütün gurubu oldu. TÜFE’de alkollü içecekler ve tütün grubunda yüzde 21,72 oranında ve ulaştırma alanında yüzde 17,96 oranında artış oldu. Sağlık alanında yüzde 12,53 oranında ve eğitim alanında yüzde 9,33 oranında artış oldu.

Sanayi sektöründe de artış olduğunu belirtelim. Sadece elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,68 oranında düşüş söz konusu. Su sektöründe yüzde 1,91 oranında artış mevcut. Madencilik ve taş ocaklığı sektöründe yüzde 2,39 oranında artış oldu. Ayrıca imalat sektöründe de yüzde 1,26 oranında artış görüldü.

Yazımızın tümüne hâkim olan artış sözcüğü gözünüzü korkutabilir, nitekim korkutmalı da. Zira bu rakamların ve sayıların tümü gelecek aylarda cebimizden gıda, ulaşım, barınma ve ısınma gibi ihtiyaçlarımız için daha çok para çıkacağı anlamına geliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın enflasyona faizle cevap vermesinin son seçeneklerden biri olduğunu belirtiyor. Bu son seçeneğe ülkenin ihtiyacının olup olmayacağını gelecek aylarda yaşanması beklenen fiyat artışları, zamlar ve zaman gösterecek.