Akbank 2016 yılının en iyi bankası ödülünü aldı. Akbank 2016 yılı içinde 5 ayrı uluslararası kurumdan Türkiyenin en iyi bankası ödülünü aldı. Ayrıntılar yazımızda.

Akbank, 2016 yılının en iyi bankası oldu. The Banker her yıl yılın en iyi bankasını seçiyor. Yılın Bankası Ödülleri adını taşıyan bu etkinlikte belirlenen kıstaslara uyan en iyi banka seçiliyor. Bu etkinliğe küresel bankacılık sektörü büyük önem veriyor.

Türkiye’de bul yıl The Banker yılın bankası ödülüne Akbank’ı layık gördü. Böylece Akbank, 2016 yılının en iyi bankası oldu. Ancak bu yılın başında da Akbank başka önemli dört kurumdan daha Türkiye’nin En iyi Bankası ödülünü almıştı. Bu kurumlar Global Finance, EMEA, Euromoney ve World Finance olarak sıralanıyor.

Yukarıdaki kurumlara ek olarak Euromoney, Akbank’ı Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi bankası olma ödülüyle ödüllendirmişti.Nitekim Akbank bu ödüllerin tümünü kabul ediyor. Zira Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in de açıkladığı gibi, 2015 yılının sonuyla karşılaştırıldığında bu yıl ekonomiye Akbank tarafından yapılan destek %9 büyüdü. Nakdî kredi 169 milyar olmak üzere krediler 202 milyar TL’ye çıkarıldı. Ayrıca TL ticarî kredilerde büyüme yaşandı. Öyle ki bu büyüme yüzde 23’ü geçti.

Beş Kez Yılın En İyi Bankası Ödülü Akbank’ın Oldu

Akbank’ın bir yıl içinde beş kez yılın en iyi bankası seçilmesi yıl içinde gösterdiği başarılarının göz önünde bulundurulmasını gerektiriyor. Öyle ki Akbank’ın özel sektör bankaları arasındaki pazar payı yüzde 1,6 oranında artmış durumda. Türkiye’ye kaynak getiren banka son dokuz ayda yurt dışından sağladığı finansmanı 5,8 milyar dolara yükseltti.

Başarılardan biri de bankanın 2015 yılında yüzde 21 büyümesi ve Türk dijital pazarında yüzde 40 büyüme sağlaması. Ayrıca dijital kanalları kullanan müşteri sayısı 3 milyona ulaşmış durumda. Tüm bunların yanı sıra mobil bankacılık kullanan aktif müşteri sayısı 2,5 milyon oldu. Akbank Direkt Mobil uygulaması uluslararası kuruluşlar taradından Dünyanın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması seçildi.

Akbank’ın 2016 yılında gerçekleştirdiği çok sayıda hedef ve çok sayıda başarı mevcut. Ancak bunların içinde belki de en önemlisi, mobil bankacılık uygulaması alanındaki başarısı oldu. Zira bu başarı, Harvard Business School’da bir konu olarak okutuldu. Ayrıca The Banker API kategorisinde Yılın Teknoloji Projesi ödülünün de sahibi oldu.