Devlet yeni mezunların işsiz kalmasına ve bir işe girememe sorununa sonunda el attı. İşsizlik oranlarının açıklanmasının hemen ardından bu konuya eğildi ve hem mezunlara hem de işverenlere bir müjde verdi. Buna göre üniversiteden yeni mezun olanların maaşlarının yarısının devlet tarafından ödenmesi söz konusu.

Yeni mezunların son yıllarda yaşadıkları en büyük sorunun deneyimsizlik ve işsizlik olduğu biliniyor. Mezun olduktan sonra çalışacağı yeri daha öğrenci iken belirleyen öğrenci sayısı oldukça az. Bazı mezunlar ise tanıdıkları ve akrabaları aracılığıyla işe alınmaktalar. Ancak yeni mezunların çoğu iş aramaktan yorgun düşüyorlar ve geçici işlere giriyorlar. Zaten Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan 2016 Türkiye İşsizlik Raporu ortada.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tam da bu noktada yüzde 10’un üstünde çıkan işsizlik oranlarına değindi. Zira bu oran işsizlikte son altı yılın zirvesini gördüğümüzü gösteriyor. Mehmet Müezzinoğlu işsizlik oranını yüzde 10’un altına indirmek gerektiğini ve eksikliklerin giderilmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Ayrıca “Ülkenin dinamiklerini çok daha güçlü hâle getirmezsek kendimizi de güvene almış olmayız.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İstihdam Seferberliği kapsamında İŞKUR ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında yapılan “Oda ve Borsalarda İŞKUR Hizmet Noktası Kurulması Protokolü”nün imza töreninde konuştu. Bu konuşmasında hem yeni mezunları hem de işverenleri sevindirecek haberler verdi.

Yeni Mezunların İstihdam Edilmesi

Habere göre  göre yeni mezunların istihdam edilmesi durumunda bir yıl boyunca çalışanların ücretlerinin yüzde 50’sini devlet destekleyecek. Türkiye’de 1 milyon 250 bin genç iş bekliyor. İşsizlik oranının %11,8 şeklinede açıklandığı Türkiye’de gençler daha üniversite okudukları sırada iş imkânlarına bakmaya başlıyorlar ya da doğruda KPSS’ye odaklanıyorlar. Ancak ilgin bir istatistik daha var. Bu da yeni mezunların iş arama konusunda istekleri ve umutlu olmalarıyla ilgili.

İstatistiksel verilere göre üniversite mezunu gençlerin hemen hemen yüzde 30’u iş aramıyor. Bu da oldukça ilgin. ve incelenmesi gereken bir konu olarak karşımızda duruyor. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu grupla ilgili çalışma yapılmasına ilişkin gerekli talimatları vermiş. Bu gençlerin neden işe girmek istemediklerinin araştırılmasını istemiş. Müezzinoğlu ayrıca bu gençlerin Türkiye’de üniversitelerde okuduklarını ve millete yarar sağlayabilecek birikime sahip olduklarını belirtti. Bu yüzden onlardan yararlanmak gerektiğini ve bu isteksizliklerinin sebebini bulmak gerektiğini de söyledi.

Gençler daha lise döneminde iken belirli alanlara yönlendiriliyorlar ve çok fazla iş seçeneği ile karşılaştırılmıyorlar. Doktor, memur, öğretmen ya da mühendis olarak yetiştirilmek istenen gençler çoğu zaman Beden Eğitimi ve Müzik derslerini görmüyorlar.

Sınavlara girip üniversiteyi kazandıktan sonra da üniversiteyi bitirmeye çalışıyorlar ve sonra muhtemelen iş bulamayacaklarını düşünüp çalışmıyorlar. Ayrıca işverenler de yeni mezunların deneyimsiz olduklarını düşünüp onları işe almıyorlar. Bu yüzden devletin verdiği bu destek hem yeni mezunların işe girmelerini kolaylaştıracak hem de işverenlerin yeni mezunları işe alma isteklerini artıracaktır.