Dosya masrafı bankalar tarafından kredi alan müşterilerden tahsil edilen kredi tahsis ücretidir. Yani kredinizi aldığınızda çektiğiniz kredi tutarının binde beşi kadar bir ücret ödersiniz. Ancak Tüketicilerin Korunması Kanununda böyle bir masrafı bankaların almaya hakkı olmadığına dair bir madde bulunmaktadır. Bu madde Haksız Şartlar başlığı altında yer almaktadır.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Hatırlayacağınız üzere vatandaşlar, 10 yıl içinde çektikleri kredilerin dosya masraflarını bu maddeyi göstererek bankalardan geri aldılar. Ancak bunun için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurdular ve bir dilekçe yazdılar.

Ardından yazılan dilekçeler sayesinde bankalar bu müşterilere dosya masraflarını yani kredi tahsis ücretlerini iade ettiler. Elbette bazı bankalar bu tutarları iade etmeyi reddetti. Bu yüzden müşteriler bu bankalardan dosya masraflarını geri almak için uğraşmaya devam etmekteler.

Ancak bir de yeni kredi alan vatandaşlar var. Yeni kredi alanlar dosya masrafı ödemekteler. Üstelik bankalar yüksek tutarda kredi tahsis ücretini müşterilere iade etmek zorunda kalmalarının ardından kredi sözleşmelerinde de değişiklikler yaptılar. Bankalar kredi sözleşmelerine müşterilerin ödedikleri dosya masraflarını geri talep edemeyecelerine yani bu kredi tahsis ücretinin iadesini istemeyeceklerine dair bir maddeyi eklediler.

Sözleşmenin altına imza atmanız hâlinde, kredi almak için ödediğiniz dosya masrafının size iade edilmesini talep edemeyeceğinizi yani buna hakkınızın olmadığını bilmelisiniz. Eğer yeni kredi aldıysanız ve dosya masrafının iade edilmesini istiyorsanız bankanın size imzalattığı sözleşmenin bir kopyasını alarak sözleşmede böyle bir madde olup olmadığına bakmalısınız.

Ya da bir avukatla görüşerek sözleşmeyi incelemesini istemelisiniz. Eğer böyle bir madde yoksa Tüketici Hakem Heyetine başvurarak gerekli dilekçeyi doldurmalı ve bankanızdan dosya masrafının size iade edilmesini istemelisiniz.

Kredi Sözleşmesinin Bir Örneğini İsteyin

Yeni kredi almayı düşünüyorsanız bankalardan kredi talep etmeden önce kredi aldığınızda imzalayacağınız kredi sözleşmesinin bir örneğini isteyebilirsiniz. İmzalayacağınız sözleşmede kredi dosya masrafının iade edilmesine dair bir madde olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Aslına bakarsanız kredi dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti ödememek için dosya masrafsız kredi almayı da düşünebilirsiniz. Zira mortgage kredilerinde dosya masrafları 1000 TL’yi bulabilmektedir.

Konut kredilerinde bu tutar 500 TL olabilmekte diğer kredilerde dosya masrafları 50 TL ve 100 TL arasında değişmektedir. Ancak dosya masrafsız kredilere uygulanan faiz oranları yüksek olmaktadır.

Çünkü banka kredi tahsis ücreti almadığında kazanmak istediği tutarı faiz oranlarına yansıtmaktadır. Yani kaybının olmasını ya da kazancının düşmesini istememektedir. Bu yüzden dosya masrafsız kredi gördüğünüzde bu krediye atlamamalı ve krediye uygulanan faiz oranlarını incelemelisiniz. Dosya masrafını iadesi almak isterseniz kedi sözleşmesinde bunu engelleyen bir madde olup olmadığına mutlaka bakmalısınız.