Yeni kredi aldığınızda kredi notunuzun düşüp düşmeyeceğini merak ediyorsanız yazımızı okuyarak sorunuza cevap alabilirsiniz. Krediye ihtiyacı olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri burudur. Kredi aldığınızda kredi notunuza ne olur?

Kredi notu, pek çok kişinin en çok önem verdiği hususlardan biridir. Çünkü bu husus aynı zamanda bankaların da müşteri açısından en çok önem verdiği kıstasların başında gelmektedir. Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi almak istediğinizde bankalar öncelikle müşterinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek isterler. Bu yüzden müşteriye ait pek çok bilginin ortalaması olan kredi notuna bakarlar. Aslında kredi notu yerine kredi notu ortalaması demek çok daha doğrudur. Çünkü kredi notu ortalaması, pek çok unsurun müşteri açısından değerlendirilmesi ve oluşan değerlendirmelerin ortalamalarının alınmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu unsurlara bakarak kredi notunuzun hangi durumlarda düşeceğini ya da yükseleceğini tahmin edebilirsiniz.

Kredi notu ortalaması sizin ödeme alışkanlıklarınızı gösteren bir kıstastır. Yani bankalar ve diğer finansal kurumlar, ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınızı, borcunuza sadık olup olmadığınızı ve kredi vermek için güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı bu nota bakarak değerlendirirler. Bu yüzden kredi kartı ekstrenizin ödemesini dahi gününde yapmanız ve asgari ödeme tutarının üstünde bir tutar ödemeniz hatta ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz çok büyük önem taşır.

Yeni kredi aldığınızda kredi notunuzun bundan nasıl etkileneceğini bilmek için kredi notu ortalamasının hangi unsurlardan etkilendiğine bakmamız gerekir. Kredi notu ortalaması hesaplanırken Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10) göz önüne alınmaktadır. Burada yer alan Mevcut Hesap ve Borç Durumu, Yeni Kredi Açılışları ve Kredi Kullanım Yoğunluğu unsurları yeni kredi aldığınızda etkilenecek unsurlardır. Bunların kredi notu ortalamanızın içindeki oranı %60’tır. Yani yeni kredi aldığınızda bu durumun kredi notu ortalamanızı %60 oranında etkileyeceğini söyleyebiliriz. Ancak aklınıza hemen bu etkinin olumsuz olacağı gelmemelidir. Çünkü ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve hiç geciktirmiyorsanız, ayrıca kredi kartı borcunuzu çok düzenli olarak ödüyorsanız ve her ay ekstre borcunuzun tamamını ödüyorsanız kredi notunuz yeni kredi alımlarından olumsuz etkilenmeyecektir.