Yeni KDV Düzenlemesi Yolda

Borsa Ne İşe Yarar?

Yeni KDV düzenlemesi ile yakın zamanda tanışmamız mümkün gibi görünüyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV Kanununda yeni düzenleme yapılacağını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi yani KDV Kanununda yeni bir düzenleme yapılacağı haberini verdi. Buna göre Ağbal KDV Kanununda değişiklik yapılmasının gerekçesi olarak katıldığı toplantıların birçoğunda kendisine en çok şikayet edilen kanunun KDV olmasını gösterdi. Ağbal’ın yaptığı açıklamalara bakılırsa KDV Kanununda yapılan düzenlemeler vatandaş lehine olacak.

KDV Kanununda Vatandaş Lehine Düzenlemeler

Maliye Bakanının yaptığı açıklamalara bakılırsa KDV Kanununda vatandaş lehine düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemelerin yapılmasının nedeni, KDV iade mekanizmasının yavaş işlemesi ve bu noktada vatandaşlardan çok şikayet gelmesidir. Gelen şikayetler üzerine Ağbal, KDV iade süreçlerinin kolaylaştırıldığını söyledi.

Ağbal’ın verdiği bilgilere göre yapılan son çalışmaların ardından KDV iade işlemleri hızlandı ve iade edilen KDV tutarları arttı. Ayrıca 2017 yılının ilk iki ayında tahsil edilen vergi gelilerinin oranlarında elde edilen artış bütçe hedeflerinin üzerinde oldu. Diğer yandan yapılan vergi indirimlerinden sonra vergi gelirleri performansında yüzde 12 oranında artış gerçekleşti. 2017 yılının başında bütçede koyulan hedefin yüzde 11,3 olduğuna bakılırsa bu oranın hedefin üzerinde olduğu görülmekte.

Üç Ay Sonra KDV Kanununda Bir Reform Yapılabilir

KDV Kanununda nasıl bir değişiklik yapılacağı konusunda Ağbal çok fazla ayrıntı vermezken şu anda yürürlükte olan KDV Kanunu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu kanunun 1985 yılında yürürlüğe girdiğini ve şu anda 2017 yılında olduğumuzu belirterek dünyada çok farklı sistemler olduğuna değindi. Ağbal açıklamalarında KDV reformunun üç aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkacağına burgu yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Genel Sağlık Sigortası Faiz Borçları Silinecek

“Oranlardan çok şikayet alıyoruz. Sistem özellikle yatırım ve üretim tarafından ciddi finansman maliyetleri üretiyor. KDV Kanunu 1985 yılında devreye konulmuş, 2017 yılındayız. KDV konusunda dünyada çok farklı sistemler var. Benim şahsi kanaatim KDV aslında bir tüketim vergisidir. Bu anlamda tüketimi vergilendiren bir vergi olmalıdır, yatırımı üretimi, ihracatı vergilendiren bir vergi olmamalıdır. Bütün bu gelen talepleri şikayetleri masaya yatırdık, kendimize üç aylık süre verdik, bütün paydaşlara da çağrıda bulunduk. KDV kanunuyla ilgili gördüğünüz aksaklıkları, önerilerinizi bize bildirin, beraber çalışalım, üç ay sonra KDV kanunda bir reform yapalım dedik.”

Yeni KDV Sistemi

Maliye Bakanının yaptığı açıklamara göre yeni KDV sisteminin öncelikleri yatırım, üretim ve ihracat üzerinde yük oluşturan KDV uygulamalarını kaldırmak olacak. Böylece KDV mümkün olduğu kadar tüketimi vergileyen bir hâle dönüştürülecek. Ancak bunun için üç aylık bir çalışmanın yapılması şart. Sonuçta daha basit ve daha sade bir KDV sisteminin ortaya çıkacağı söyleniyor. Maliye Bakanının ifadelerine göre önceliği tüketimi vergilemek olan ve vatandaşın üstüne ek finansman yükü getirmeyen bir KDV sistemi söz konusu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.