Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Pek çok kişinin aklına ilk etapta kredi notu ve maaşa göre kredi hesaplama gelirken buna ek olarak aranılan başka şartlarda bulunmaktadır. Bu kriterlerden biride sigortalı çalışma süresi olarak uygulanmaktadır. Peki, yeni işe girene kredi kullandırılmakta mıdır?

Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresi

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir sigortalılık süresi olması şartı aranmaktadır. Ancak aranan bu süre şartı her bankada farklı olarak uygulanmakta olup bazı bankalar 3 aylık sigortalı olana kredi onayı verirken bazı bankalarda bu sınır en az 6 ay olarak uygulanmaktadır.

Yani 3 aylık sigortaya kredi veren bankalar bulunduğu gibi bu kişilerin kredi başvuru reddi yaşamasına neden olan bankalarda bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin kredi koşullarını taşıyıp taşımadığını önceden inceleyerek kredi başvuru formu doldurmasıdır. En kolay kredi veren bankalar her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir Mi?

Genelde bankalar 3 ay sigorta süresi aramakta olup kolay kredi veren bankalar dahi bu sürenin altına kredi onayı vermeyi reddetmektedir. Ancak burada kararı etkileyen bazı önemli faktörlerde bulunmaktadır. Örneğin kişi sadece giriş çıkış yaptıysa bu durumda banka kredi onayı vermeyi tercih edebilir. Yine kişinin yüksek kredi notu ortalaması ve yüksek aylık belgelenebilir gelir sunabilmesi durumunda da banka kredi onayı verebilmeyi tercih edebilir.

Kredi Çekebilir Miyim Sorgula?

Kredi notu ya da aylık maaş tutarı gibi farklı pek çok etken kredi kulanıp kullanamayacağınızı etkiler. Kişinin “kredi kullanabilir miyim?” sorusunun yanıtı farklı etkenlere bağlı olarak belirlenmekte olup önesinde Findeks kredi risk raporu alınması ve not ortalamasına bakılması durumunda kredi kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmeniz mümkündür.