Sağlıktan eğitime, tatilden tadilata gibi pek çok ihtiyacın giderilmesi için kullanılan ihtiyaç kredileri aynı zamanda bankaların da en büyük gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Bu nedenle bankalar mümkün olduğunca müşterilerinin doldurdukları kredi başvuru evrakları için onay kararı vermeyi ister. Ancak kredi başvuru şartları taşımayan kişilerin kredi onayı almaları mümkün değildir.

Yeni İşe Girene Kredi 

İşe yeni giren kişilerin kredi kullanmaları ne yazık ki çok zordur. Çoğu banka kredi başvurusunda çalışma süresi olarak en az 6 aylık sigortalılık süresi istemektedir. Burada amaç bankanın düzenli işi olan kişilere kredi kullandırmak istemesidir. Bu nedenle işe yeni giren ve bu işteki istikrarı belli olmayan bir kişinin kredi başvurusunun onaylanması zordur. Ancak kişi uzun yıllar sigortalı olarak çalışıyorsa ve işe giriş çıkış yaptıysa bu durumda kredi onayı alıp almayacağı kredi notu ortalamasına bağlıdır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredi başvurularını değerlendirme sürecinde en çok dikkate aldıkları konuların başında yer alan kredi notu kişilerin finansal değerlendirme notlarıdır. Bankaların müşterilerinin ödeme düzenleri ve mali verilerini göz önüne alarak belirlediği kredi notu ortalaması günümüzde kredi kullanmak isteyen kişilerin yanı sıra aynı zamanda araç kiralamak ya da kira kontratı yapmak isteyen kişiler içinde çok önemlidir.