İçindekiler

Yeni iş kurma kredisi veren bankalar arasında Halkbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Akbank bulunmaktadır. Bu bankalar iş yeri açmak, yeni iş kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere yeni iş kurma kredisi vermektedirler. Ancak elbette yeni iş kurmak için yararlanabileceğiniz kurumlar sadece bunlar değildir.

İsterseniz KOSGEB geri ödemesiz hibe kredilere ve faizsiz kredilere de başvurmanız mümkündür. Ancak bankalardan iş yeri açma kredisi almak ile KOSGEB’den hibe kredi ya da faizsiz kredi almak arasında farklar vardır. Bu kurumlardan alacağınız kredilerin arasındaki en büyük fark bir kurumun size parayı işinizi kurmadan önce vermesi ve diğer kurumun ise paranızı işinizi kurduktan sonra vermesidir.

Banka Kredisi ile Nasıl İş Kurulur?

Banka size kuracağınız iş için gerekli parayı verdiğinde bu parayı harcarsınız ve işinizi kurarsınız. Ancak KOSGEB’den kredi almak için ise önce işinizi kurup parayı harcarsınız ve sonra krediyi alırsınız. Bu yüzden KOSGEB’den kredi almak cebinizde bir miktar paranızın olmasını gerektirir. Bu yüzden KOSGEB’den kredi almak zordur.

Yeni iş kurmak için kredi veren bankaları yazımızın başında sıralamıştık. Bu bankalar Halkbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Akbank olmak üzere beş tanedir. Yani önünüzde yeni iş kurmak için kredi alabileceğiniz beş seçenek vardır. Bu bankaların verdiği krediler hakkında ayrıntılı bilgi edinerek sizin için en avantajlı krediyi veren bankayı seçmeniz mümkündür. Yazımızın devamında bu bankaların verdiği krediler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bankaların Verdiği İş Yeri Kredileri

Halkbank İş Yeri Kredisi: Halkbank kendi işini kurmak isteyen kişilere 72 aya varan vadelerle iş yeri kredisi vermektedir. Bu vadelerle 100 bin TL kredi almanız mümkündür. Diğer bankaların iş yeri kredisi için belirlediği kesin bir faiz oranı bulunmamaktadır. Ancak Halkbank kredi faiz oranını yüzde 1,29 şeklinde belirlemiştir. İş yerinizin ekspertiz raporunu sunmanız bankadan kredi alabilmeniz için şarttır. Bu durumda Halkbank ekspertiz raporunun yüzde 50’si kadar iş yeri kredisi verecektir.

QNB Finansbank İş Yeri Kredisi: Bu banka size KKDF’siz iş yeri kredisi vermektedir. Bu bankadan ekspertiz raporunuzun değerinin yüzde 75’i kadar kredi alabilirsiniz. Banka sizden binde beş oranında dosya masrafı alacaktır.

Ziraat Bankası İş Yeri Kredisi: Ziraat Bankası kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 120 ay vadeli iş kurma kredisi vermektedir. Ancak bunun için iş yerinizin ekspertiz raporunun çıkarılması şarttır. Banka size ekspertiz raporunda belirtilen değerin yüzde 75’ine kadar kredi vermektedir. Bazı girişimciler söz konusu yüzde 25’lik tutarı bireysel ihtiyaç kredisi çekerek tamamlamaktadır.

Eğer işinize çok güveniyorsanız bu kadar kredinin altına girmeniz mantıklı sayılabilir. Bunların yanı sıra iş yeri kredinizin onaylanması hâlinde iş yerinize DASK yaptırmanız ve iş yeri sigortası yaptırmanız şarttır.

Akbank İş Yeri Kredisi: Akbank iş yeri açmak isteyenlere 60 aya varan vadelerle kredi vermektedir. Geri ödemenizi eşit taksitlerle yaparsınız. Bunun için konut kredisi ve iş yeri kredisi adı altında kredi almanız mümkündür.