Evlenmek isteyen çiftlere yönelik olarak evlilik kredisi veren bankalar bulunmakta olup aynı zamanda faizsiz evlilik kredisi kullanmak isteyen kişiler için de devlet destekli evlilik kredisi kullandırılmaktadır. Ancak bu iki kredi paketi birbirinden farklıdır.

Bankaların kullandırmış olduğu evlilik kredisi paketlerinde aranılan şartlar çiftlerin kredi notu ortalamalarının tutması ve aylık gelir tutarlarının kullanmak istedikleri kredi tutarının aylık ödemesini karşılamasıdır. Bu kriterleri taşıyan çiftlerin tümü diledikleri şekilde ihtiyaç kredisi kampanyaları arasında yer alan evlilik kredisi kullanabilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi paketlerinde ise faizsiz kredi desteği verildiği için aranılan şartlar daha ağırdır. Örneğin evlilik kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup bu sınır nedeni ile pek çok evlenmek isteyen çift ne yazık ki bu kredi desteğinden yararlanamamaktadır. Özellikle de üniversite eğitimi nedeni ile evlenmekte geç kalan çiftler için uygulanan yaş sınırının daha da yukarı çekilmesi için talepler artarken yine devlet destekli evlilik kredisi kullanmak isteyen çiftlerin maddi durumlarının evliliğe uygun olmaması gerekmektedir.