Yeni atanan memurun kredi alıp alamayacağı sorusu yeni atanan memurlar tarafından çok sorulmaktadır. KPSS’ye giren ve ataması yapılan bir memur düğün kredisi ya da evlilik kredisi çekmek isteyebilir. Yeni atanan memurun kredi alıp alamayacağı konusunda bilgi almak için yazımızı okuyun.

Yeni atanan memurların çoğu öncelikle evlenmek istemektedir. Bu yüzden de bankalardan düğün kredisi ya da evlilik kredisi çekmek istemektedir. Ancak yeni atanan memurlar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi de çekmek istemektedir. Bu yüzden de yeni atanan memurların kredi çekip çekemeyeceği konusunda sık sık soru sorulmaktadır.

Artık memurlar atandıklarında öncelikle aday memur olmakta yaklaşık iki yıl sonra memur olmaktadırlar. Bu süre içinde de memurlar kredi çekip çekemeyeceklerini merak etmektedirler. Ayrıca memurlar sadece kredi çekip çekemeyeceklerini değil ne kadar kredi çekebileceklerini de merak etmektedirler. Siz de memursanız ve bu soruların cevaplarını almak istiyorsanız yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yeni Atanan Memurlar Kredi Çekebilir Mi?

Yeni atanan memurlar kredi çekebilirler. Bunun için kredi notunun çok düşük olmaması ve bu kişinin geçmişte bankalarla sıkıntı yaşamamış olması yeterlidir. Ancak yeni atandığınız zaman ilk maaşınızı aldıktan sonra bankalara kredi başvurusu yapmanız daha  sağlıklı olacaktır. Çünkü maaşını almayan kişilere banka kredi veremeyebilmektedir.

Maaşınızı aldığınız bankadan kredi almanız da çok kolaydır. Dolayısıyla maaş bordrosu ibraz etmenize de gerek kalmaz. İsterseniz atamanız yapıldıktan ve ilk maaşınızı aldıktan sonra başka bankalara da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar memurlara çok kolay bir şekilde kredi vermektedirler. Çünkü onların maaşlarının sürekli olduğunu ve işlerinin de sürekli olduğunu bilmektedirler.

Memur Olmayanlara Memur Kefil

Bankalar ayrıca memur olmayan birinin kredi başvurusu sırasında kişinin kredi notu riskli düzeyde ise ona bir memurun kefil olmasını da isteyebilmektedirler. Bu yüzden memurların bankalardan kredi taleplerine onay almaları oldukça kolaydır. Bankalardan kredi aldığınızda banka sizin kredi geri ödeme aylık taksidinizi maaşınızdan her ay düşer. Siz de geri ödemeyi gerçekleştirmekle uğraşmazsınız.

Yeni atanan memurlar ve aday memurlar bankalardan kredi alabilirler. Ancak elbette bunun için kredi notunun da önemli olduğunu söyledik. Bunun yanı sıra memurun maaşından bir kesinti yapılmamalıdır. Bu durumda bankalar size memur olmanıza rağmen güvenmeyebilirler. Bu yüzden memursanız ve bankalarla aranızın iyi olmasını istiyorsanız kredi notunuza dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz riskli ya da çok riskli düzeyde ise memur olsanız da bankalar size kredi vermeyebilirler. Bu yüzden kredi notunuzu takip etmeli ve ihmal etmemelisiniz.

Memurlar yüksek tutarlarda kredi alabilmektedirler. Lise mezunu olup memur olan bir kişi bekar iken ilk aşamada 2400 TL maaş almaktadır. Bu tutar 2017 güncel tutarıdır. Bu memura bankalar 70 bin TL  tüketici kredisini 48 ay vade ile verebilmektedir. Bu da son derece iyi bir tutardır.