Devlet yatırımcılara süper teşvik paketi sunuyor. Bu paket sayesinde devlet hem yatırımcıları yatırım yapmaya teşvik etmeyi hem de istihdamı artırmayı hedefliyor. Süper teşvik paketinin ayrıntıları yazımızda. Yatırımcıların yatırım yapmasını sağlamak ve istihdamı artırmak için devlet süper teşvik paketini uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Devletin bu paketi uygulamaya koymasının amacı yatırımcıları yatırım yapmaya teşvik etmek ve böylece istihdam yaratmak. Yatırımcıların ilgisini çekeceği düşünülen süper teşvik paketinin içinde yatırımcılardan on yıl boyunca vergi alınmaması, enerji ve personel desteği verilmesi ve bunlar gibi çok sayıda cazip maddeler var.

Süper Teşvik Paketi İçeriği

 • Süper teşvik paketinden yararlanarak yatırım yapan yatırımcıdan on yıl boyunca vergi alınmayacak.
 • Devlet yatırımcının yapacağı yatırım tutarı kadar yatırım yapacak.
 • Yatırım yapmak isteyen yatırımcılara işletme kurmaları için gereken araziyi devlet verecek.
 • Teşvik belgesi alan yatırımcılara ücretsiz olarak hazine arazisi verilecek.
 • Yatırımcının kurduğu işletmenin enerji maliyetlerine devlet destek verecek.
 • Yatırımcılara İşkur tarafından nitelikli personel verilecek.
 • İşkur, tahsis ettiği personellerin maaşlarının ve sigorta primlerinin ödenmesi konusunda yatırımcıya yardım edecek.
 • Yatırımcı ham madde almak istediğinde devlet işletmelere ortak olacak.
 • Yatırımcının kurduğu işletmenin ürettiği ürünlerin satılması konusunda devlet garanti verecek. Yani bu ürünlerin satılması devlet garantisi altında olacak.
 • Yatırımcının işletmesinin ürettiği ürünler kamu kurumları tarafından ya da devletin anlaşma yaptığı kurumlar tarafından satılacak.
 • İşletmeler piyasaya hakim olduğunda ve ihracat yapmaya başladığında ürünlerin satışına verilen devlet garantisi kaldırılacak.

Yatırımcıların Teşvik Belgesi Alması Şart

Süper teşvik paketinin içerdiği maddeler yatırımcılara çok büyük avantaj sağlamakta. Öyle ki bu maddeler yatırımcılar için büyük bir fırsat olabilir. Ancak bu teşvikten yararlanmak isteyen yatırımcıların teşvik belgesi almaları şart. Ayrıca yatırımcılar on yıl boyunca vergi ödemek zorunda olmasalar da yatırım katkı oranını ödemek zorundalar

Yatırımcılara işletmelerinde çalıştırmaları için İşkur’un kendi yetiştirdiği nitelikli personelleri tahsis etmesi ve bu personellerin hem maaşlarının hem de sigorta primlerinin ödenmesi için yardım etmesi de ayrıca son derece avantajlıdır. Ancak yatırımcılar, kendi işletmelerinde kendi personellerini çalıştırsalar da bu personeller yatırımcının birinci dereceden akrabası olamayacak.

Süper Teşvik Paketi Ekonomiyi Canlandırabilir

Süper teşvik paketinin yatırımcıları ne kadar teşvik edeceği merak konusu. Yatırımcıların teşvik belgesi alma talepleri paketin ne kadar işe yaradığı konusunda cevap verecek. Yatırımcılar yapacakları yatırımla ekonomiyi canlandırabilir, işsizlik oranını düşürebilirler.

Döviz ve Türk Lirası kurunun başını alıp gittiği bu günlerde Şubat ayı enflasyon verileri hiç umut verici değildi. Özellikle son zamanlarda hemen hemen her ürünün ve her hizmetin fiyatının artması vatandaşları zora sokmuştu. Bu nedenle hükümetten gelecek her türlü çözüm kabul edilebilir nitelik taşımakta. Şimdi yatırımcıların süper teşvik paketine olumlu cevap vermeleri ve teşvik belgesi alarak işletme kurmaları böylece istihdam sağlamaları bekleniyor.