Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler
Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkeler, yönetmelikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurmak için en az 1,5 milyon dolarlık yatırım yapmanın gerekli olması yönünde değişiklik yapıldığından bu yana merak ediliyor. 

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkeler bir süredir Türkiye’de gündem konularından biri olmuş durumda. Yatırım yoluyla vatandaşlık veren çok sayıda ülke mevcut. Vatandaşlık başvurusu için istenen koşullar ülkeden ülkeye değişmekte. Ayrıca her bir ülkenin vatandaşlık başvurusu için istediği en düşük yatırım tutarı da birbirlerine göre farklılık göstermekte.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı İçin En Düşük Yatırım Tutarı 1,5 Milyon Dolar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için yabancı yatırımcıların yapması gereken en düşük yatırım tutarı 1,5 milyon dolar şeklinde belirlendi. Aslına bakarsanız bu yatırım tutarı diğer ülkelere göre oldukça yüksek bir tutardır. Yazımızın devamında yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkeleri incelediğiniz ve Türkiye ile karşılaştırdığınız zaman siz de bu konuda bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapmak için yabancı yatırımcıların en az 1,5 milyon dolar değerinde gayrimenkul yatırım fonu veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alması gerekecek. Üstelik bunları üç yıl boyunca ellerinde tutması da zorunlu olacak. İlgili değişiklik Cumhurbaşkanının onayı ile yapıldı ve 5 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İngiltere
  • Malta
  • İspanya
  • Portekiz
  • Bulgaristan
  • Güney Kıbrıs
  • Macaristan
  • Kanada
  • Karayip Ülkeleri
  • ABD

İngiltere’de yatırım yaparak İngiltere Vatandaşlığına başvuru yapmak için en az iki milyon sterlin yatırım yapmanız şart. Eğer bu tutarın üstünde yatırım yapma olanağınız varsa daha kısa sürede vatandaşlık alabilirsiniz. İngiltere bu yatırımcıların günlük hayatta yeterli olacak düzeyde İngilizce bilmelerini de şart koşmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonuçları

Malta Vatandaşlığı başvurusu yapmak için Yerel Kalkınma ve Sosyal Fonu’na en az 650 bin Euro yatırım yapmanız gerekiyor. Malta vatandaşı olduğunuzda AB içinde serbest dolaşım hakkı da kazanabiliyorsunuz.

İspanya Vatandaşlığı başvurusu yapabilmeniz için en az 500 bin Euro değerinde gayrimenkul almanız gerekiyor. Ancak size önce bir yıllık sonra iki yıllık geçici oturum izni veriliyor. 10 yıl bu şekilde İspanya’da bulunduktan sonra vatandaşlık almanız mümkün oluyor.

Portekiz Vatandaşı olmanız için en az 500 Euro değerinde bir gayrimenkul almanız ya da 1 milyon Euro sermaye girişi yapmanız şart. 35 gün boyunca Portekiz’de bulunduktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Güney Kıbrıs Vatandaşlığına başvuru yapmak için buradan 2,5 milyon Euro değerinde gayrimenkul almanız gerekiyor. Bu sayede AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı alabiliyorsunuz. Kanada’da üç yıl boyunca nitelikli göçmen olarak kalmanız ya da sanat ve spor alanında faaliyet göstermeniz vatandaşlık başvuru yapmak için yeterli.

Bulgaristan Vatandaşlığına başvuru yapabilmeniz için 1 milyon leva yani 512 bin Euro değerinde devlet tahvili almanız şart. Macaristan Vatandaşlığına başvuru yapmak için ise 300 bin Euro yatırım yapmanız ve 6 ay burada bulunmanız yeterli. 6 aylık oturum izninden sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz. Karayip ülkelerine yapmanız gereken yatırımlar oldukça düşük iken ABD vatandaşlığına başvurmak için iş kurma zorunluluğu mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.