Yatırım yapmak isteyen kişilerin özellikle de küçük yatırımcı olarak adlandırılan daha az tutarlara sahip olan kişilerin yaşadıkları en büyük kaygı bu yatırımın zarar etmesidir. Bu nedenle yatırım yapmak istiyorum diyen kişilerin kendilerine en uygun olan yatırım aracını seçerek yatırım planı oluşturmaları önemlidir. Ülkemizde en çok tercih edilen güvenilir yatırım araçları arasında yer alanlardan biride altına yatırım yapma yöntemidir.

Altın yatırımını bu kadar popüler kılan yanı ise uzun vadede mutlaka yatırımcısına getiri sağlaması ve her çağın yatırım aracı olarak görülmesidir. Ancak altına yatırım yapmak isteyen kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Peki, altına yatırım nasıl yapılır? İşte altına yatırım yapmak isteyen kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gereken altına yatırımın püf noktaları:

  • Asla kısa vadede ihtiyaç duyabileceğiniz nakit paranız ile altın yatırımı yapmayı tercih etmeyin. Çünkü altın alış-satış fiyat farkı nedeni ile kısa sürede elinizdeki altınları çıkarırsanız mutlaka zarar edersiniz.
  • Altına yatırım yaparken asla ziynet altın almayın. Çünkü işçilik farkı konulan altın türlerinde alırken altın son derece pahalı satılırken elden çıkarmak istediğinizde çok daha düşük fiyatlarla satın alınır.
  • Altına yatırım için en uygun altın türü kesinlikle 24 ayar gram altındır. Çünkü hem işçilik farkı olmaz hem de alış – satış arasındaki fiyat farkı son derece düşüktür.
  • Altın yatırımı için altın fiyatı tavan yaptıktan sonra başlayan kar satışları ve buna bağlı olarak fiyatların düştüğü anlardır. Asla altının çok değerlendiği dönemlerde alım yapmayın. Zaten zirveye çıkan altın fiyatları sizin kara geçiş sürenizi oldukça fazla uzatacaktır.
  • Yatırımınızı evde saklayarak risk alacağınıza bankalardan altın hesabı açtırmak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede altının çalınma riski sıfırlanır.