En çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer alan yatırım fonları bankaların sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır.

Yatırım Fonu Nedir?

Portföy yönetim şirketleri tarafından satın alan kişinin belirli bir katılma payı ödemesi karşılığında gelir etme imkanı sağlayan yatırım araçlarına yatırım fonu adı verilmektedir.

Yatırım fonları satın alan kişinin üstlendiği risklere bağlı olarak getiri sağlamaktadır. Riskli fonlar daha fazla getiri sağlarken risk üstlenilmeyen B tipi likit fonlar gibi fon getirileri ise  düşük olmasına rağmen yine de belirli bir oranda getiri garantisi sunar. Yani bu fonların düşme tehlikesi ile yatırımcısını zarara uğratma riski bulunmaz.

Yatırım Fonu Getirisi Hesaplama

Sabit getirili yatırım fonları için getiri hesaplama çok daha kolayken değişken getirili fonlar için bu işlem daha karmaşık bir prosedüre bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Hangi yatırım fonunu tercih etmeliyim sorusunun yanıtı ise yapılacak basit bir yatırım fonu karşılaştırma işlemi ile ortaya çıkarılacaktır.

Genelde yatırım fonları arasında sabit getiri sağlayanlar tercih edilmekle beraber altın fonu gibi getirisi garanti olmayan ancak kısa vadede yüksek getiri sağlama imkanı sunan fonlarda risk üstlenmeyi seven kişiler tarafından tercih edilmektedir.