Borçların belirtilen vadede ödenmemesi durumunda borcun tahsili için alacaklı tarafından başlatılan alacak davaları ve prosedürlerinin tümüne yasal takip adı verilmektedir. Özellikle de bankalar tarafından son derece yaygın olarak gerçekleştirilen yasal takip işleminin kişiye pek çok zararı bulunur. Bunlardan en önemli olanı kişinin yasal takip altına alınması durumunda karşı karşıya kalacağı kara liste uygulamasıdır.

Kara listeye girmek kişinin uzun bir süre bankalardan kredi kullanma ve kredi kartı onayı alınması konusunda büyük zorluklar yaşaması anlamına gelecektir. Üstelik kişi kara listeye girdikten sonra borcunu ödese ve kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa dahi aynı yaptırımlar ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle yasal takipten kurtulmak çok önemlidir.

Yasal Takipten Nasıl Kurtulurum?

Yasal takipten kurtulabilmek için yapabileceğiniz birkaç adım bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankanız ile iletişime geçerek yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Kredi ve kredi kartı borcu yeniden yapılandırma başvurusunda bulunarak borcunuzu yeniden taksitlendirerek ödemek için yeni bir şans edinirsiniz. Bu şansınızı kullanarak yasal takipten kurtulmanız mümkündür. Bir diğer çözüm ise borç kapatma kredisi kullanmaktır. Borçlarınızın tümünü kapatmak için kullanabileceğiniz bu kredi sayesinde üstelik 36 ay vadeli kredi kullanmanıza da olanak sağlanır.