Bankalara olan kredi kartı borcu ya da kredi borcu tutarlarını ödeyemeyen kişileri bankalar borcun tahsili için bankanın avukatlarına yönlendirmektedir. Banka avukatı tarafından hakkında yasal işlemler başlatılan kişiler ise yasal takip altına girmiş olurlar. Bu kişilerin yasal takibe rağmen borçlarını ödememeleri durumunda ise borçtan dolayı hüküm giymeleri durumunda da kişi kara liste adı verilen ve borçlarını ödemeyen kişilerden oluşan bir listeye kayıt edilir.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber kara listede olanlara kredi kesinlikle verilmemektedir. Bunun nedeni bankaların borçlarını ödemeyen kişileri kesin bir şekilde cezalandırarak bunun diğer kişiler için de örnek olmasını sağlamak istemeleridir. Yani kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu kişilerin kara listeye girmeleri durumunda ise sıfır kredi notu ortalaması seviyesine düşürülmesi ile beraber kredi kullanma ihtimalleri sıfırlanmaktadır.

Sorunsuz kredi veren bankalar bile kesinlikle kara listede olanlara ya da banka kırmızı kalem affı uğrayan kişilere kredi onayı vermez. Burada önemli olan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka bankalar olan ödeme düzenlerini büyük bir titizlikle takip etmelerini sağlamaktır. Kredi notu ortalaması artık günümüzde bankaların kredi onayı verme sürecinde ilk dikkate aldıkları veri olup bu notun yüksekliği büyük oranda kişilerin borçlarını ödeme düzenlerine dayanmaktadır.