Bankadan kredi kullanmak, kredi kartı almak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen kişilerin mutlaka kredi ödemelerine sadık kalmaları gerekmektedir. Bankaya olan borçlarını ödemeyen kişilerin hakkında ilgili yasal takip işlemleri başlatılmaktadır. Peki, yasal takip süresi ne zaman biter?

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Kişinin bankaya olan borcunu ödememesi durumunda banka ilk olarak müşterisini arayarak ödemeyi yapmasını ister. İkinci son ödeme tarihi de geçmesine rağmen hala ödeme yapmayan kişi tekrar aranır ve borcu hatırlanır. Kişinin bir ödeme tarihi vermesi durumunda banka bu tarihi bekler. Ancak son ödeme tarihi geçmesine rağmen hala borcun ödenmemesi durumunda ve 3 son ödeme tarihi geçmesi durumunda banka alacağın tahsili için yasal işlemlere başlar. Bu noktada başınıza gelebielcek en kötü şey hakkınızda yasal takip başlatıldığı için kara listeye girmek olacaktır. Kişi hakkında yasal takip başlatıldığı anda yasal takip mesajı gönderilerek süreç başlatılır.

Yasal Takip Sorgulama 

Kişinin yasal takip süreci hakkında bilgi alması için yapması gereken ilk şey Merkez Bankası kara liste sorgulama işleminde bulunmaktır. Bunun için Merkez Bankası Ankara adresine dolduracağınız yasal takip sorgulama dilekçesi ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz incelenerek tarafınıza yasal takip süreciniz hakkında bilgilendirmede bulunulacaktır. Bu sayede yasal takip hakkında bilgi almanız mümkündür.

Yasal Takip Ne Zaman Biter?

Yasal takibin borç ödenmeden sona ermesi mümkün değildir. Öncelikle kişinin mutlaka söz konusu borc kapatması gerekir. Borcunu ödeyen kişilerin 5 sene sonra kara listeden çıkmak için işlemlerini yapmalarına izin verilir. Yine bu süre zarfında kara liste affı 2017 gibi af çıkarılması durumuda 5 yıl dolmadan kara listeden çıkmak ta mümkündür.