Bankalara herhangi bir ürün hakkında yaptığınız başvurular değerlendirildikten sonra gerekli şartları sağlayan kişilere banka ürün verebilmektedir. Bu ürünler ihtiyaçtan daha fazla kullanıldığı zaman birtakım ödeme zorlukları yaşanabiliyor. Aynı zamanda alınan ürünler ödenmediği takdirde bireyin bankaya olan borcu için bazı sistemler üzerinden takip yapılmaktadır.

Değerli okuyucular, bankadan talep ettiğiniz kredi kartı ya da kredi borçlarını düzensiz ödemeniz ve bir sonraki döneme aksatmamız birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Ödeme zorluğu yaşayan kişiler ödemelerini geciktirecek veya eksik ödeme yaparak borcun daha fazla katlanmasına sebep olacaktır. Ödemlerinde sorun yaşayan bireyler banka tarafından takip edilmektedir. Borçların ödenmesini kolaylaştırmak için Yasal Takip Sistemi kurulmuştur. Bu sistem kişinin bankaya olan borçlarını ödememesinden sonra devreye girmektedir.

İdari takip ne zaman devreye girer ?

Kredi kartı veya kredi borcu olan kişiler ödemelerini yapmadığı zaman idari takip ve yasal takip işlemi devreye girmektedir.  Bu aşamada borçlu olan kişiye banka veya bankaya bağlı kurumlar mesaj atmaktadır. Borcun bir an önce ödenmesi gerektiği açıklanarak sonrasında olabilecekler anlatılmaktadır. Tüm uyarılara rağmen idari takip sürecinde borcunu ödemeyen kişiler için yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip süreci ile birlikte müşterinin bilgileri avukata gönderilir ve mahkeme süreci başlatılır.

Banka Tarafında haciz çıkartıldıktan sonra ne olur ?

Haciz kararı çıkartılarak kişinin mal varlığı hesaplanır. Bu süre zarfında yasal takip işlemi yürütülür. Yasal takip sürecini yürüten personel bankaya borcu olan kişinin en kısa zamanda ödeme yapması için işlemler yürütür. Borcunun tamamını ödeyen kişiler için haciz işlemi durdurulur. Ancak borcun tamamını ödemeyenler için kara listede olma süreci devam eder. Borçların tamamını kapatan kişiler uzun bir süre bankacılık işlemlerinden yararlanamaz.

Görüldüğü üzere kredi kartı veya kredi borcu olan kişiler için gerekli kurumlar takip işlemini başlatır. Sizde bu takip sürecine dahil olmak istemiyorsanız eğer borcunuzu en kısa sürede ödemelisiniz. Yasal takip sürecine dahil olan müşteriler belli bir süre kredi imkanından yararlanamayacağı için nakit paraya ihtiyacınız olması durumunda sıkıntıya düşebilirsiniz. Bankalara olan borçlarınıza sadık kalmanız ve kredi notunu yüksek tutmanız, bankalardan işlem yapmanızı kolaylaştırır.