Bankalara borçları olan ve borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin merak ettikleri en önemli konu bundan sonraki süreçte ne yaşayacaklardır.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kişinin borcunu ödeyemediği durumda yaşadığı en büyük korku borçtan dolayı eve haciz gelmesi ya da borçtan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalıp kalmayacağı konularıdır. Ancak günümüzde bankalar kurdukları yeni sistemler ile kendilerini korumak adına çok daha farklı müdahalelerde bulunmaktadır.

Yasal Takip Nedir?

Bilindiği üzere çıkarılan yeni kanunlar ile beraber banka borcu nedeni ile haciz ve borç nedeniyle hapis cezası için farklı uygulamalara gidilmiş ve tüketiciler koruma altına almıştır. Artık bankalar 3 ay üst üste banka borçlarını ödemeyen müşterileri için yasal takip süreci başlatmaktadır. Yasal takip bankanın alacağını tahsil edebilmek için bankanın avukatları aracılığı ile yasal işlemlere başlanmasını ifade eder.

Yasal Takip Süreci

Bu sürecin başlatılması durumunda ilk olarak banka avukatı borçlu kişiye ulaşır ve borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte kişinin yaşayacağı en ağır yaptırım hapse girmesi ya da maaşa haciz konulması değil kişinin kara liste adı verilen ve bankaya borçlarını ödemeyen kişilerin yer aldığı listeye kayıt edilmesidir ki bu durumda kişi bir daha asla bankalardan kredi onayı alamaz ve kredi kartı kullanımına izin verilmez. İşin kötü tarafı kara listeden çıkmak için borcun ödenmesi ya da kara listeden çıkmak için dilekçe yazılmasının da banka için hiçbir önemi yoktur. Borç ödense dahi bir daha bankalar kesinlikle işlemlere onay vermeyecektir.