Yasal takip kayıtlarının ne zaman silindiği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Aslına bakarsanız kredi borcunun geri ödemesini ve kredi kartı ekstre borcunu geciktiren ve ödemeyen kişi sayısı tahmin edilenin çok üstündedir. Yasal takip kayıtları silinme süresini merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Aldığınız kredinin geri ödeme taksidini ya da kredi kartınızın ekstre borcunu ödemezseniz bankalar size önce ödemenizi yapmanız için bir süre verir. Bu süre zarfında ödemediğini borca faiz yansıtılır. Bu süre boyunca borcunuzu ödememeyi sürdürürseniz bankalar yasal takip başlatır. Yasal takip başladığında zaten borcunuzu ödemediğiniz ve geciktirdiğiniz için düşen kredi notunuz dibi bulur. Bu durumda bankalardan herhangi bir kredi talebinde bulunamazsınız. Çünkü bankalar sizin için yasal takip başlatıldığını bilirler. Ayrıca bunun bir nedeni de kredi notunuzun çok düşük olmasıdır. Yani yüksek riskli kategorisinde yer almanızdır. Bankaların sistemlerinde ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarında müşteriler hakkında bilgi edinme programları vardır. Bu sayede bankalar sizin finansal durumunuz hakkında kısa sürede bilgi sahibi olmaktadırlar. Dolayısıyla geçmişte yani beş yıldan az bir süre içinde bir yasal takip başlatılması söz konusu olmuşsa bankalar bunu da bilirler. Yani geçmişte sizin hakkınızda başlatılan bu yasal takip süreci o andaki durumunuzu da etkileyecektir.

Yasal takip kayıtlarının silinme süresi 5 yıldır. Herhangi bir borcunuzu geciktirmenizden ötürü sizin hakkınızda bir yasal takip süreci başlatılmışsa bunun kayıtlardan silinmesi için üzerinden beş yıl geçmesi gerekmektedir. Yani hakkınızdaki yasal takip kayıtlarının beş yıl süreyle bankaların ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun sistemlerinde tutulması söz konusudur. Bu beş yıllık süre zarfında yapabileceğiniz tek şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktır. Bunu yapmak için düşük limitli kredi kartı alabilir ve limitin tümünü kullanmanız sonrasında gelen ekstre borcunun tamamını ödeyebilirsiniz. Yani yapmanız gereken şey önce borç almak ve sonrasında bunun tamamını geciktirmeden hemen gününde ödemektir. Amacınız aldığınız krediyi zamanında geri ödediğinizi bankalara kanıtlamaktır. Ancak yasal takip süresi içinde kredi kartınız elinizden alındıysa yapabileceğiniz pek bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda beş yıllık sürenin geçmesini beklemeniz gerekir.

Yasal takip kaydınızın silinmesi için beş yıllık sürenin geçmesini beklerken yapabileceğiniz şeyler paranızı doğru kullanmayı öğrenmek ve ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmektir. Ödeme alışkanlıkları bankaların en çok önemsediği unsurlardan biridir. Bu unsur aynı zamanda kredi notunuzu oluşturan ve kredi notunuzun belirlenmesinde çok etkili olan bir etkendir. Bu yüzden önünüzdeki beş yılı daha fazla borcun altına girerek değil ödememelerinizi olabildiğince kısarak geçirebilirsiniz. Ayrıca bu süre sizin kendinizi yenilemeniz için iyi bir fırsat olabilir. Harcamalarınızı kısarak ve sadece elzem olan ihtiyaçlarınız için harcama yaparak mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca ödeme alışkanlıklarınızı değiştirebilir, borçlarınızı gününde ödemeyi öğrenebilirsiniz. Borçlarınızı zamanında ödemeniz ve kapatmanız kredi notunuzu yükseltecektir. Hatta bu süre içinde paranızı biriktirmeyi de deneyebilirsiniz.