Yasal takip altına girmek ne yazık ki karşı karşıya kalınabilecek çok ağır sonuçlar doğurmaktadır. Peki, yasal takibe düşen kredi ve kredi kartı borcu ne olur?

Kredi Kartı Yasal Takip 

Kredi kartı olan kişilerin “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum” demeleri durumunda hemen yapmaları gereken tek şey bankalarını arıyarak kredi kartı yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Zaten çıkan yeni yasa ile beraber kredi kartı 72 ay yapılandırma hakkı tanınmaktadır.

Bu sayede kredi kartı borcu yasal takip altına girmeden borcunuzu taksitlendirerek çok daha kolay bir şekilde ödemenize olanak sağlanır. Ancak borç yapılandırma başvurusunda bulunan kişilerin mutlaka düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir. Aksi durumda borç ödeme muvafakatnamesi imzalandığı için borcun ödenmediği durumda kredi kartı borcundan hapis cezası alınması söz konusu olmaktadır.

Yasal Takip Mesajı 

Ne yazık ki kredi kartı borcu neden ile yasal takip altına giren kişilere bankalar yasal takip mesajı göndererek durumdan haberdar etmektedir. Bunun yanı sıra Findeks internet sitesi üzerinden Findeks risk raporu talep ederek te yasal takip sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.